avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 554 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Poti taia pereti la bloc cum iti arde tie?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Poti taia pereti la bloc cum iti arde tie?

Am un vecin care la doua etaje sub mine si-a taiat toti peretii din interior care sunt din rigips la noi in bloc. Am chemat primaria sector 4 disciplina in constructii pentru ca mi se zguduia podeaua la doua etaje deasupra acelui apartament de zgomotul si vibratiile de la ei. NU au constatat nimic in neregula!! Mi-au transmis ca au voie sa taie pereti ceea ce pe mine m-a lasat masca! Asa stiti si dvs.?
Cel mai recent răspuns: Liliana Gradinaru , Avocat 15:12, 25 Octombrie 2017
Daca proprietarul executa modificari la apartamnet in baza unui proiect tehnic si autorizatie de constructie,inseamna ca sunt respectate dispozitiile in domeniu
Fiind vorba despre pereti de rigips acestia nu reprezinta pereti de rezistenta,deci se poate interveni asupra acestora
Pai ala de la primarie a zis ca nu au nevoie nici de autorizatie. Ce lege citati dvs cu autorozatia si proiectul? Unde anume scrie ca poti darama peretii care nu sunt de rezistenta fara autorizatie?

ynocentta a scris:

Daca proprietarul executa modificari la apartamnet in baza unui proiect tehnic si autorizatie de constructie,inseamna ca sunt respectate dispozitiile in domeniu
Fiind vorba despre pereti de rigips acestia nu reprezinta pereti de rezistenta,deci se poate interveni asupra acestora

Nu scrie nicaieri. Nici noi nu stim exact ce v-au raspuns cei de la primarie. Faceti adresa la ISC.
Totusi, problema este care, in concret?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Despre spatii comune la bloc rmarius rmarius As dori si eu sa stiu daca cineva sparge pereti sau adauga pereti din rigips unde reclam sa-i verifice daca au autorizatie (nu ma intereseaza sa-i amendeze ci ... (vezi toată discuția)
Hota industriala montata pe peretele comun Doldrums Doldrums Buna ziua, Recent sub apartamentul meu s-a deschis, intr-un spatiu comercial, un restaurant. Acest restaurant are montata o hota industriala in tavan ... (vezi toată discuția)
Modificari interioare la apartament lazindaliborca lazindaliborca Buna,as vrea sa renovez apartamentul,aici intra desfiintarea/demolarea a 10-15 cm din unul dintre zidurile de rezistenta a blocului,demolarea si constructia ... (vezi toată discuția)