Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Poti taia pereti la bloc cum iti arde tie?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Poti taia pereti la bloc cum iti arde tie?

Am un vecin care la doua etaje sub mine si-a taiat toti peretii din interior care sunt din rigips la noi in bloc. Am chemat primaria sector 4 disciplina in constructii pentru ca mi se zguduia podeaua la doua etaje deasupra acelui apartament de zgomotul si vibratiile de la ei. NU au constatat nimic in neregula!! Mi-au transmis ca au voie sa taie pereti ceea ce pe mine m-a lasat masca! Asa stiti si dvs.?
Daca proprietarul executa modificari la apartamnet in baza unui proiect tehnic si autorizatie de constructie,inseamna ca sunt respectate dispozitiile in domeniu
Fiind vorba despre pereti de rigips acestia nu reprezinta pereti de rezistenta,deci se poate interveni asupra acestora
Pai ala de la primarie a zis ca nu au nevoie nici de autorizatie. Ce lege citati dvs cu autorozatia si proiectul? Unde anume scrie ca poti darama peretii care nu sunt de rezistenta fara autorizatie?

ynocentta a scris:

Daca proprietarul executa modificari la apartamnet in baza unui proiect tehnic si autorizatie de constructie,inseamna ca sunt respectate dispozitiile in domeniu
Fiind vorba despre pereti de rigips acestia nu reprezinta pereti de rezistenta,deci se poate interveni asupra acestora

Nu scrie nicaieri. Nici noi nu stim exact ce v-au raspuns cei de la primarie. Faceti adresa la ISC.
Totusi, problema este care, in concret?