Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Conditii conducator serviciu intern de prevenire si ...
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Conditii conducator serviciu intern de prevenire si protectie a muncii

Buna ziua.
Compania la care lucrez doreste infiintarea unui serviciu intern de prevenire si protectie a muncii. Compania are putin peste 500 de angajati. Pana in acest moment activitatea legata de SSM a fost gestionata de o companie externa.
Compania mi-a propus mie sa ma ocup de acest serviciu (in calitate de sef serviciu) si doreste sa urmez cursuri de specialitate.
Eu am absolvit un liceu cu profil economic - Contabilitate si statistica si ulterior am absolvit Facultatea de Economie si Administrarea Afacerilor - Sectia de Contabilitate si Informatica de Gestiune.
Am citit despre conditiile minime din Hotararea 1425 / 2006 si am vazut ca ar fi necesare studii tehnice si un curs postuniversitar de minim 180 ore. Tocmai acum incepe un curs de acest tip si as avea posibilitatea sa il fac.
Ulterior acestui curs ar trebui sa intocmim documentatia si sa anuntam ITM.
Intrebarea mea: avand in vedere studiile descrise mai sus si dupa ce urmez cursul postuniversitar (care este organizat de politehnica) pot ocupa postul de sef serviciu intern de prevenire si protectia muncii?
Multumesc!
Nu sunteti absolvent de facultate cu profil tehnic, nu indepliniti conditiile impuse de HG nr.1425/ 2006 cu modificarile si completarile ulterioare, nu puteti fi desemnat sef SIPP.
Chiar daca absolviti cursul postuniversitar (universitatile au nevoie de bani si probabil va primesc) nu va foloseste.