Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... radiere notare in CF
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

radiere notare in CF

Buna ziua,

Cum pot radia o notare fcauta in CF? Care este temeiul legal?
Conform disp L nr 7/1996 radierea mentiunilor din cartea funcoiara se poate realiza fie in baza unui document autentificat fie in baza unei hotarari judecatoresti definitive
ynocentta a scris:

Conform disp L nr 7/1996 radierea mentiunilor din cartea funcoiara se poate realiza fie in baza unui document autentificat fie in baza unei hotarari judecatoresti definitive

Va rog sa-mi spuneti ce fel de document autentificat pot folosi la radierea notarii , si la cel articol din legea 7 este prevazut.

Este vorba despre urmatorul lucru: am cumparat un imobil in 2004 de la o firma care acum este in faliment si nu am autentificat actul la notariat. Am dat in instanta in paralel cu insolventa cu "obligatia de a face" sa oblige instanta ca lichidatorul judiciar sa mearga la notar sa autentificam actul facut in 2004. pe 23.10.2017 sa dispus ca lichidatorul judiciar sa mearga la notar. Eu am obtinut certificat de grefa pentru a-mi proteja imobilul cumparat. Cei de la CF vor hotarare definitive si irevocabila, sa radieze notarea, ceea ce eu nu pot obtine pentru ca litigiul cu insolventa mai poate dura si 3 ani.

multumesc!
nisara1, utilizator