Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... plangere contraventionala - primul termen
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

plangere contraventionala - primul termen

am depus o plangere contraventionala pentru anulare, din cauza prescrierii. Am primit citatia cu primul termen impreuna cu intampinarea politiei. Am doua nedumeriri:

- in intampinarea politiei scrie: "Prin care achiesam la sustinerile petentului si solicitam exonerarea IPJ [...] de la plata oricaror cheltuieli de judecata [...] cauza se poate judeca si in lipsa noastra". Prin asta inteleg ca sunt de acord cu anularea PV? Sau inteleg eu gresit termenul "achiesam"?

- eu nu ma pot prezenta la primul termen. Daca nu pot fi prezent este necesar sa dau un inscris sau neprezentarea mea fara a anunta in prealabil va da castig de cauza IPJ? Daca este absolut necesar un inscris pentru a nu fi prezent, ce ar trebui sa contina si cum ar trebui sa arate?

Va multumesc,
Radu D.

Buna seara,
1. IPJ este deacord cu cererea dumneavoastra si solicita sa nu se admita cheltuieli de judecata.
2. Va trebui sa solicitati judecarea dosarului in lipsa daca ati depus TOATE probele. Transmiteti URGENT cererea de judecare in lipsa si raspunsul la intampinare.