Forum Discuţii juridice Expertize judiciare şi ... Expertiză judiciară a unei fotografii efectuate ...
Discuție deschisă în Expertize judiciare şi extrajudiciare

Expertiză judiciară a unei fotografii efectuate după copie xerox de la dosar în care nu apare semnătura unei părți vătămate, în scopul de a se dovedi că semnătura acesteia s-a dat ulterior efectuării fotografiei

Expertiza judiciara dupa fotografie efectuata dupa copie xerox de la dosar in care nu apare semnatura unei parti vatamate in scopul de a se dovedi ca semnatura acesteia s-a dat ulterior efectuarii fotografiei este posibila?

Se tinde a se dovedi ca semnatura partii vatamate s-a efectuat dupa data efectuarii xerocopierii dupa dosarul cauzei.

De pilda, xeroxul si fotografia dupa inscris s-a efectuat la data de 10 a lunii si semnatura a aparut ulterior acestei dati la o zi doua sau mai multe, necontand data darii semnaturii, fiind suficient a se dovedi ca aceasta s-a aplicat ulterior datei de 10 ale lunii respective.

Ce parare aveti se poate stabili pe calea unei expertize stiintifice acest lucru referitor la data semnaturii in sensul ca s-a aplicat ulterior?
Admin, administrator
Personal, nu cred sa fie legal/ sa aiba relevanta a se face o expertiza grafologica dupa o copie xerox si nu vad in ce conditii o instanta de judecata ar putea cere/ fi de acord cu acest mod de expertiza.
O expertiza grafologica corecta, neatacabila, se poate face numai dupa un document original emis/ confirmat de o institutie a statului/ notar.
Un expert grafolog ar putea detalia, strict legat de modul cum decurge o expertiza grafologica.
Problema este simpla in sine.
S-a semnat ceva dupa un anumit termen.

Trebuie dovedit ca nu exista nicio semnatura anterior de o anumita data dar in baza unei fotografii efectuata dupa o copie xerox de la dosar anterior datei la care a aparut o semnatura la dosar.

Problema este cumva ca era o scriere la calculator pe o foaie nesemnata.
Acea foaie a aparut semnata ulterior la dosar.
Nu cred ca s-a atasat o foaie semnata la dosar ci ca dosarul a fost luat de o persoana care a fost dus intr-un birou si apoi a fost semnata foaia in acel birou.
Este ipoteza mea logica daca o foaie de la dosar nu era semnata, nu s-a schimbat nicio foaie de la dosar dar pagina nesemnata a aparut ca fiind semnata ulterior.
Nu s-a facut nicio smecherie din exterior ci din interior conform indiciilor.
Si tot conform indicilor sunt straini de orice complicitate la semnatura cei care au transportat dosarul.
Dosarul dupa ce a fost dus in birou a semnat fix persoana care trebuia.
Nu a semnat alta persoana ci fix cel care avea dreptul de semnatura.Doar ca ulterior unui moment procesual penal.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Fotografia poate fi verificată daca este nefalsificata.
Copia xerox de asemenea se poate constata conform fotografiei ca nu a fost falsificată prin ștergeri, etc.

Data efectuării fotografiei poate fi si ea stabilită fiind o poza efectuată cu telefonul mobil.
Ba mai mult, a trimis chiar un e-mail la data de 10.

Dacă fotografia este nefalsificata înseamnă că plângerea nu a fost semnată la data de 10.
Asta ma intereseaza sa dovedesc.

Dacă vreun expert poate face asa ceva ma puteti anunță.

Ma intereseaza mai întâi o expertiza extrajudiciara ca sa pot cere si o expertiză judiciară la instanța.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Gasiti pe internet experti grafologi din Bucuresti ce pot fi contactati in afara desemnarii ca expert de o instanta de judecata. Expertiza judiciara grafologica se efectueaza de catre INC teritorial/ INC central.
Sunt curios daca un expert grafolog judiciar, din cadrul INC, chiar daca face o expertiza extrajudiciara se pronunta (fara a risca o contestare) pe o copie "X", chiar daca semnatura nu e falsificata, doar data la care a fost pusa semnatura este diferita de data initiala a documentului anexat la dosarul cauzei.
Este important de stabilit dată la care s-a semnat în sensul că dacă un proces se judeca si apoi in apel de abia se semnează acțiunea inseamna ca degeaba mai semnează în apel.
Nu stiu daca ati inteles ideea dar dată este importanta sub aspect juridic.

Din cate am inteles se poate examina chiar copia xerox si sa se stabileasca ca nu a fost falsificată.
Exista o copie xerox dupa dosar si nu era semnată plângerea la acea dată.

Se poate stabili dacă s-a folosit o ,,masca" atunci când s- a facut xeroxul sau nu.
Se poate stabili ca documentul xeroxat este identic cu cel de la.dosar si ca la data xeroxului nu era semnat.