avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 889 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... cine trebuie sa plateasca introducerea unei actiuni in ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

cine trebuie sa plateasca introducerea unei actiuni in instanta civila

buna seara am fost dat in judecata de asoc de proprietari ptr sume restanta la intretinere mai exact ///ASOCIATIA DE PROPRIETARI BLOC 2 CU SED ALES LA AV DUMITRU LUCIA IOANA///dar mi s-a introdus in ultima luna si suma de 250 lei ca si cheltuieli,este legal?
iar al doilea aspect ar fi ca nu sunt eu proprietarul ci sotia deci ??dosarul este la fond acum ,eu nu am primit inca nimic dar l-am vazut online ca este pe numele meu...va rog mult un raspuns si daca este respinsa actiunea cum se rezolva cu acesti bani,,,
Cel mai recent răspuns: lauriancului , utilizator 13:29, 2 Noiembrie 2017
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Inseamna ca actiunea Asociatiei s-a anulat (nu ati fost chemat in judecata de Asociatie).
Puteti vedea motivul din incheiere la arhiva judecatoriei.
Presupun ca au cerut la ocpi sa le spuna cine este proprietar si au aflat adevarul.

Aveti acum sansa sa va intelegti amiabil cu ei. N-o pierdeti fiindca intretinerea tot trebuie platita (daca este calculata corect).
Oricum cereti-le sa va scada cei 250 lei ca fiind nedatorati.
am achitat o parte pana la acei bani destinati societatii de recuperare dar nu vrea sa ii scada presedintele,insa mai nou am aflat ca si presedintele care a initiat actiunea prin aceasta societate de recuperare ,are o suma mai mare decat mine de plata dar nu s-a dat in judecata pe el,ce pot face?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ce se poate face când președintele asociației dă proprietarii în judecată discreționar? lauriancului lauriancului am fost actionat in judecata de asoc dar cererea a fost respinsa deoarece nu eram eu proprietarul ci sotia ,dar a fost incluse in luna sept inaintea cererii o ... (vezi toată discuția)
Ce inseamna ”respinge cererea de reexaminare...”? IVANOVM IVANOVM CE ANUME INSEAMNA???? Complet: C6-MF-CC Tip solutie: Respinge cererea Solutia pe scurt: Respinge cererea de reexaminare formulată de reclamantul Ivanov ... (vezi toată discuția)
Restante la intretinere. in baza carui art.de lege trebuie dat in judecata un locatar cu datorii? mihaela2007 mihaela2007 unul dintre locatari are o datorie de 10000 ron si dorim sa-l chemam in instanta.ce art.de lege trebuie invocat, mai precis cum ne vom motiva actiunea? (vezi toată discuția)