Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediere
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediere

Buna seara
Astazi am fost informat de catre seful meu ca v-a trebuii sa incheiem colaborarea deoarece nu mai este multumit de mine( dumnealui nu este in locatia unde imi prestez serviciul ) si suntem( intregul colectiv) urmariti pe camerele video ca si la puscarie,... dupa un mic chat, imi spune ca trebuie eu sa imi cer demisia, deoarece ,,daca te concediez eu nu mai pot angaja alta persoana" acestea au fost cuvintele lui.
In conditiile in care, seful meu mai mult m-a amenintat sa imi dau demisia ,,altfel mergem pe partea cea mai grea, adica raport disciplinar" ,Sambata se munceste dar nu este prevazut in contract, ștat de plata nu am vazut/semnat niciodată, ce imi recomandati sa fac ?
Multumesc frumos!
1.Decizia de a demisiona reprezintă actul unilateral de voinţă al salariatului şi nu poate fi „impusă” de angajator. Cu alte cuvinte, angajatorul nu are niciun temei legal în a influenţa decizia salariatului privind încetarea contractului de muncă prin demisie. Dacă angajatorul doreşte încetarea raporturilor de muncă cu salariatului, acesta are la dispoziţie varianta concedierii, cu respectarea însă a dispozitiilor prevazute in Codul muncii.

2. Salariatul care a demisionat va putea să sesizeze instanţa judecătorească, solicitând anularea demisiei, în cazul în care pretinde că demisia a fost provocată de angajator.

3. Dupa o concediere individuala, angajatorul poate face din nou angajari fara a avea vreo anumita restrictie prevazuta de lege.
Probleme se ridica in situatia in care desfiinţarea postului este urmata la scurt timp de angajarea altei persoane pe acelaşi post, deoarece in acest caz este vorba despre o concediere care nu se se întemeiaza pe o cauza reala şi serioasa, aceasta fiind fictiva.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Va multumesc frumos!