Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Obtinerea dublei cetatenii
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Obtinerea dublei cetatenii

Copil nascut in italia din parinti romani cu certificat romanesc si totodata si italian cu pasaport romanesc si buletin italian cu virsta de 12 ani poate avea doua cetateni si cum ?
Buna seara
DA!
El are dubla cetatenie.
In orasul in care locuim sintem considerati cetateni romani rezidenzi in Italia cu actele mai sus precizate fiul meu nu a fost acceptat de federatia de fotbal italiana in echipa de fotbal de junior ptr faptul ca nu este cetatean it
Teoaca Simona a scris:
In orasul in care locuim sintem considerati cetateni romani rezidenzi in Italia

Pentru că asta e, cetățean român. Este copilul a doi cetățeni români care au rezidența în Italia. Se discută de câțiva ani în Italia despre dobândirea celei de-a doua cetățenii pentru copii rezidenților italieni, văd că anul acesta s-a pus în dezbatere în parlament:
[ link extern ]

Când sau dacă se va legifera veți afla cu siguranță.