Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cât este valabilă o procură generală?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cât este valabilă o procură generală?

O procură generala intocmită în 2013 are valabilitate si in 2017?
citat din documentr: prezentul mandat este dat pentru administrareadeplină potrivit 800-801 cod civil, nu este transmisibil, este cu titlu gratuit și valabil până la revocarea expresă"
Mulțumesc
Admin, administrator
Pai ... ati raspuns chiar d-voastra la intrebare. Ce poate sa insemne "valabil pana la revocarea expresa" decat faptul ca termenul nu este limitat?
Mulțumesc, Am dorit o confirmare, deoarece mi s-a spus că acest tip de document are valabilitate numai 3 ani!
Pai este valabil 3 ani.
Art. 2015

Durata mandatului

Dacă părţile nu au prevăzut un termen, contractul de mandat încetează în 3 ani de la încheierea lui.
Chiar dacă este specificat(citat din document): prezentul mandat este dat pentru administrarea deplină potrivit 800-801 cod civil, nu este transmisibil, este cu titlu gratuit și valabil până la revocarea expresă"?
Asta ar insemna ca procura e valabilă și 50 de ani.
Dacă nu a fost menționat nici un termen, mandatul încetează in 3 ani.