avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 621 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cât este valabilă o procură generală?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cât este valabilă o procură generală?

O procură generala intocmită în 2013 are valabilitate si in 2017?
citat din documentr: prezentul mandat este dat pentru administrareadeplină potrivit 800-801 cod civil, nu este transmisibil, este cu titlu gratuit și valabil până la revocarea expresă"
Mulțumesc
Ultima modificare: Luni, 30 Octombrie 2017
Admin, administrator
Cel mai recent răspuns: Adalbert Gabriel Gazdovici , Avocat 12:32, 1 Noiembrie 2017
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Pai ... ati raspuns chiar d-voastra la intrebare. Ce poate sa insemne "valabil pana la revocarea expresa" decat faptul ca termenul nu este limitat?
Mulțumesc, Am dorit o confirmare, deoarece mi s-a spus că acest tip de document are valabilitate numai 3 ani!
Pai este valabil 3 ani.
Art. 2015

Durata mandatului

Dacă părţile nu au prevăzut un termen, contractul de mandat încetează în 3 ani de la încheierea lui.
Chiar dacă este specificat(citat din document): prezentul mandat este dat pentru administrarea deplină potrivit 800-801 cod civil, nu este transmisibil, este cu titlu gratuit și valabil până la revocarea expresă"?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Asta ar insemna ca procura e valabilă și 50 de ani.
Dacă nu a fost menționat nici un termen, mandatul încetează in 3 ani.

Alte discuții în legătură

Cum se poate anula un act de imputernicire de catre persoana imputernicita? lavi_1512 lavi_1512 Se poate anula un act de imputernicire de catre persoana imputernicita si daca da, cum? Multumesc. (vezi toată discuția)
Vânzare imobil prin mandatar. ce efect are decesul mandantului după încheierea promisiunii bilaterale de vânzare-cumpărare? vasiledin vasiledin Am procura pentru vanzarea unui imobil. Am incheiat o promisiune bilaterala de vanzare-cumparare. Daca dupa aceasta mandantul decedeaza, procura este valabila ... (vezi toată discuția)
Procura de administrare dupa deces. paul_sonea paul_sonea Buna seara. O doamna are procura de administrare de la sora sa care e bolnava de cancer. Daca sora ei moare ce se intampla cu acea procura? Mai e valabilă sau ... (vezi toată discuția)