Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cât este valabilă o procură generală?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cât este valabilă o procură generală?

O procură generala intocmită în 2013 are valabilitate si in 2017?
citat din documentr: prezentul mandat este dat pentru administrareadeplină potrivit 800-801 cod civil, nu este transmisibil, este cu titlu gratuit și valabil până la revocarea expresă"
Mulțumesc
Admin, administrator
Unu Vorbiti despre un acord tacit. In prectica, ar fi trebuiti sa stiti ca pentru anumite acte de dispozitie /administrare este necesar un acord expres. In viziunea, dvs, si moartea mandantului ar trebui interpretata drept un acord tacit, din moment ce mandatul nu a fost revocat.
Doi Vezi punctul Unu
Trei Partile nu au stabilit un termen de 50 de ani. Per a contrario procura e valabila 3 ani,
Patru Este foarte "greu" sa reinnoiesti o procura o data la 3 ani. Din nou, partile nu au stabilit un termen, deci procura e valabila 3 ani.
Cinci Din sensul literal al articolului, contractul de mandat "încetează în 3 ani de la încheierea lui. "
Sase: persoanele fizice sau juridice implicate in executarea mandatului, prin procedura "respingerii" si chiar mandantul.
Sapte nu am inteles nimic.
Raluca Balan a scris:

Sapte nu am inteles nimic.

Ei, asta este. Mi s-a mai intamplat si in alte ocazii fara sa am vreo vina. Numai bine.
P.S. Procedura respingerii procurii .... e foarte, foarte tare. Mai ales ca e inventata pe calea interpretarii fara sa fie vreo dispozitie de incetare de drept. In ritmul asta o sa ajungem din urma Coreea de Nord.
Nu e inventata, domnule avocat.
Are un temei cat se poate de clar. Urmariti sensul frazei :)
art. 2030 Cod civ.
cand are ca obiect incheierea unor acte succesive in cadrul unei activitati cu caracter de continuitate, mandatul nu inceteaza daca aceasta activitate este in curs de desfasurare,

Da d-voastra puteti desigur sa stabilit ca doar art. 2015 e valabil si se aplica
Pentru ca e mai comod asa