avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 644 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cât este valabilă o procură generală?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cât este valabilă o procură generală?

O procură generala intocmită în 2013 are valabilitate si in 2017?
citat din documentr: prezentul mandat este dat pentru administrareadeplină potrivit 800-801 cod civil, nu este transmisibil, este cu titlu gratuit și valabil până la revocarea expresă"
Mulțumesc
Ultima modificare: Luni, 30 Octombrie 2017
Admin, administrator
Cel mai recent răspuns: Adalbert Gabriel Gazdovici , Avocat 12:32, 1 Noiembrie 2017
Unu Vorbiti despre un acord tacit. In prectica, ar fi trebuiti sa stiti ca pentru anumite acte de dispozitie /administrare este necesar un acord expres. In viziunea, dvs, si moartea mandantului ar trebui interpretata drept un acord tacit, din moment ce mandatul nu a fost revocat.
Doi Vezi punctul Unu
Trei Partile nu au stabilit un termen de 50 de ani. Per a contrario procura e valabila 3 ani,
Patru Este foarte "greu" sa reinnoiesti o procura o data la 3 ani. Din nou, partile nu au stabilit un termen, deci procura e valabila 3 ani.
Cinci Din sensul literal al articolului, contractul de mandat "încetează în 3 ani de la încheierea lui. "
Sase: persoanele fizice sau juridice implicate in executarea mandatului, prin procedura "respingerii" si chiar mandantul.
Sapte nu am inteles nimic.
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Raluca Balan a scris:


Sapte nu am inteles nimic.


Ei, asta este. Mi s-a mai intamplat si in alte ocazii fara sa am vreo vina. Numai bine.
P.S. Procedura respingerii procurii .... e foarte, foarte tare. Mai ales ca e inventata pe calea interpretarii fara sa fie vreo dispozitie de incetare de drept. In ritmul asta o sa ajungem din urma Coreea de Nord.
Nu e inventata, domnule avocat.
Are un temei cat se poate de clar. Urmariti sensul frazei :)
art. 2030 Cod civ.
cand are ca obiect incheierea unor acte succesive in cadrul unei activitati cu caracter de continuitate, mandatul nu inceteaza daca aceasta activitate este in curs de desfasurare,

Da d-voastra puteti desigur sa stabilit ca doar art. 2015 e valabil si se aplica
Pentru ca e mai comod asa

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum se poate anula un act de imputernicire de catre persoana imputernicita? lavi_1512 lavi_1512 Se poate anula un act de imputernicire de catre persoana imputernicita si daca da, cum? Multumesc. (vezi toată discuția)
Procura de administrare dupa deces. paul_sonea paul_sonea Buna seara. O doamna are procura de administrare de la sora sa care e bolnava de cancer. Daca sora ei moare ce se intampla cu acea procura? Mai e valabilă sau ... (vezi toată discuția)
Contract de mandatar, cu mandatarul decedat ciprianj ciprianj Buna ziua! Am o intrebare. O persoana are un contract de mandatar pentru o alta. Mandantul, a decedat. Mandatarul continua sa folosesca contractul de ... (vezi toată discuția)