Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Blocare drum de acces bloc
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Blocare drum de acces bloc

Buna ziua! Anul trecut am achizitionat un apartament intr-un complex rezidential de langa Bucuresti. Accesul in complex este limitat de o bariera, locurile de parcare se inchirieaza de la dezvoltator, insa ni se permitea accesul cu masina pe o durata limitata, pentru a descarca mobila sau alte bagaje. Dreptul de a avea acces la bloc cu masina este mentionat si in contractul de vanzare-cumparare. De doua zile, insa, dezvoltatorul nu mai permite accesul masinilor care nu au loc de parcare inchiriat, chiar daca avem de descarcat mobila sau alte obiecte mari. Desi i-am aratat ca avem acest drept stabilit prin contract, tot nu permite ridicarea barierei. Cum ar trebui sa procedez mai departe, daca pe cale amiabila nu rezolv nimic? Mentionez ca nu avem o asociatie de proprietari, de administrarea conplexului se ocupa tot firma care a construit blocurile.
Notificati oficial dezvoltatorul cu obligatia respectarii clauzelor contractual asumate-sub sanctiunea obligarii la plata a cheltuielor aferente solutionarii in instanta