Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Obligatiile conducatorului auto
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Obligatiile conducatorului auto

Intrebarea este daca sunt obligat sa stau in masina pana la intocmirea Procesului verbal de catre politistul rutier si daca da unde este reglementata aceasta obligatie.
In Legea 195/2002 la art.31 este prevazut: "Participanţii la trafic trebuie să respecte regulile de circulaţie, semnalele, indicaţiile şi dispoziţiile poliţistului rutier" fara a se preciza ce indicatii si dispozitii poate da politistul rutier lasand la aprecierea acestuia sanctionarea conducatorului auto respectiv suspendarea permisului pentru ca stau langa masina personala si nu in masina.
Ce sanse sunt pentru anularea sanctiunii in aceasta situatie?
Multumesc!
Nicio sansa.

Articolul 183-hg1391/2006
Conducătorul vehiculului oprit la semnalul regulamentar al poliţistului rutier sau, după caz, al poliţistului de frontieră este obligat să rămână în vehicul, cu mâinile pe volan, iar ceilalţi pasageri să nu deschidă portierele, respectând indicaţiile poliţistului.
.
Gheorghe Florin, Consilier juridic
Șanse pot fi întotdeauna. Nu intotdeauna pot fi șanse mari...
Depinde mult de circumstanțele în care ati fost sancționat.
Puteti solicita si avertismentul mai ales ca nu cred ca ati pus cu ceva în pericol siguranța circulației.
Dati ceva detalii poate va putem ajuta.
Gheorghe Florin a scris:

Șanse pot fi întotdeauna. Nu intotdeauna pot fi șanse mari...
Depinde mult de circumstanțele în care ati fost sancționat.
Puteti solicita si avertismentul mai ales ca nu cred ca ati pus cu ceva în pericol siguranța circulației.
Dati ceva detalii poate va putem ajuta.

Am fost oprit in trafic pentru depasirea vitezei legale si dupa ce am dat actele solicitate i-am spus politistului ca am dubii intrucat masina care circula in fata mea (masina cu numere straine si care m-a depasit pe drum) a fost oprita si apoi i-a dat drumul sa plece si ca a-si dori sa vad poza radar. Acesta mi-a spus sa merg la politistul de pe masina cu radar. Eu m-am dus la masina si i-am spus si acelui politist acelas lucru dupa care acesta mi-a cerut sa merg sa stau in masina. Eu m-am dus langa masina mea si timp de o ora cat a durat intocmirea P.V. am stat langa masina si m-am mai si plimbat, tot pe langa masina mea. Asta a fost tot si m-am ales cu doua amenzi si suspendarea permisului pentru 30 zile.