avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 226 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Obligatiile conducatorului auto
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Obligatiile conducatorului auto

Intrebarea este daca sunt obligat sa stau in masina pana la intocmirea Procesului verbal de catre politistul rutier si daca da unde este reglementata aceasta obligatie.
In Legea 195/2002 la art.31 este prevazut: "Participanţii la trafic trebuie să respecte regulile de circulaţie, semnalele, indicaţiile şi dispoziţiile poliţistului rutier" fara a se preciza ce indicatii si dispozitii poate da politistul rutier lasand la aprecierea acestuia sanctionarea conducatorului auto respectiv suspendarea permisului pentru ca stau langa masina personala si nu in masina.
Ce sanse sunt pentru anularea sanctiunii in aceasta situatie?
Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Gheorghe Florin , Consilier juridic 09:58, 2 Noiembrie 2017
Nicio sansa.

Articolul 183-hg1391/2006
Conducătorul vehiculului oprit la semnalul regulamentar al poliţistului rutier sau, după caz, al poliţistului de frontieră este obligat să rămână în vehicul, cu mâinile pe volan, iar ceilalţi pasageri să nu deschidă portierele, respectând indicaţiile poliţistului.
.
Ultima modificare: Miercuri, 1 Noiembrie 2017
Gheorghe Florin, Consilier juridic
Șanse pot fi întotdeauna. Nu intotdeauna pot fi șanse mari...
Depinde mult de circumstanțele în care ati fost sancționat.
Puteti solicita si avertismentul mai ales ca nu cred ca ati pus cu ceva în pericol siguranța circulației.
Dati ceva detalii poate va putem ajuta.
Gheorghe Florin a scris:

Șanse pot fi întotdeauna. Nu intotdeauna pot fi șanse mari...
Depinde mult de circumstanțele în care ati fost sancționat.
Puteti solicita si avertismentul mai ales ca nu cred ca ati pus cu ceva în pericol siguranța circulației.
Dati ceva detalii poate va putem ajuta.

Am fost oprit in trafic pentru depasirea vitezei legale si dupa ce am dat actele solicitate i-am spus politistului ca am dubii intrucat masina care circula in fata mea (masina cu numere straine si care m-a depasit pe drum) a fost oprita si apoi i-a dat drumul sa plece si ca a-si dori sa vad poza radar. Acesta mi-a spus sa merg la politistul de pe masina cu radar. Eu m-am dus la masina si i-am spus si acelui politist acelas lucru dupa care acesta mi-a cerut sa merg sa stau in masina. Eu m-am dus langa masina mea si timp de o ora cat a durat intocmirea P.V. am stat langa masina si m-am mai si plimbat, tot pe langa masina mea. Asta a fost tot si m-am ales cu doua amenzi si suspendarea permisului pentru 30 zile.
Am fost oprit in trafic pentru depasirea vitezei legale si dupa ce am dat actele solicitate i-am spus politistului ca am dubii intrucat masina care circula in fata mea (masina cu numere straine si care m-a depasit pe drum) a fost oprita si apoi i-a dat drumul sa plece si ca a-si dori sa vad poza radar. Acesta mi-a spus sa merg la politistul de pe masina cu radar. Eu m-am dus la masina si i-am spus si acelui politist acelas lucru dupa care acesta mi-a cerut sa merg sa stau in masina. Eu m-am dus langa masina mea si timp de o ora cat a durat intocmirea P.V. am stat langa masina si m-am mai si plimbat, tot pe langa masina mea. Asta a fost tot si m-am ales cu doua amenzi si suspendarea permisului pentru 30 zile.

Alte discuții în legătură

Contraventie rutiera vlad1932 vlad1932 Am fost oprit in trafic de un echipaj de la rutiera in afara localitatii care circula in acelasi sens cu mine la o distanta de circa 500m si intre noi erau ... (vezi toată discuția)
Contestatie proces-verbal politie rutiera tudosavioleta tudosavioleta Buna seara, ma aflu in urmatoarea situatie: am condus pe DN1 Predeal-Brasov, in zona Timisul de Jos, dupa acele curbe, am fos oprita de un echipaj de ... (vezi toată discuția)
Suspendare permis pt. 180 zile?!?!?!?!?!?!? ciao_loredanas ciao_loredanas Ziilele trecute ma deplasam pe ruta Timisoara- Arad. La iesirea dintr-o localitate am depasit o masina care mergea cu viteza redusa...am depasit-o si mi-am ... (vezi toată discuția)