Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Obligatiile conducatorului auto
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Obligatiile conducatorului auto

Intrebarea este daca sunt obligat sa stau in masina pana la intocmirea Procesului verbal de catre politistul rutier si daca da unde este reglementata aceasta obligatie.
In Legea 195/2002 la art.31 este prevazut: "Participanţii la trafic trebuie să respecte regulile de circulaţie, semnalele, indicaţiile şi dispoziţiile poliţistului rutier" fara a se preciza ce indicatii si dispozitii poate da politistul rutier lasand la aprecierea acestuia sanctionarea conducatorului auto respectiv suspendarea permisului pentru ca stau langa masina personala si nu in masina.
Ce sanse sunt pentru anularea sanctiunii in aceasta situatie?
Multumesc!
Puteti face plangere la DGA privind suspiciunea dvs privind infractiunea de coruptie si luare de mita. Puteti cere sa se faca cercetari daca un sofer ce conducea un autoturism cu numere straine a fost sanctionat sau nu pentru depasirea vitezei legale in jusul orei ... la data ... in localitatea ...

Cat priveste PV si suspendarea carnetului puteti rezolva ceva doar contestand in instanta.
Pentru viteza nu aveti ce face daca exista inregistrare video si actele radarului sunt in regula.
Pentru suspendarea carnetului puteti solicita avertisment. Ar fi bine in acest caz sa aveti martori care sa descrie comportamentul dvs in situatia respectiva.
Pentru ce fapta a fost suspendat permisul?
cyan a scris:

Pentru ce fapta a fost suspendat permisul?

Nerespectarea indicațiilor si dispozitiilor polițistului.
Gheorghe Florin, Consilier juridic