Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Întoarcerea la serviciu după concediul de creștere ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Întoarcerea la serviciu după concediul de creștere copil. Când trebuie să înceapă mama munca pentru a beneficia de stimulentul de inserție?

Bebe nascut pe 18 Februarie 2016.
Pentru a beneficia de stimulentul de insertie, cand trebuie sa inceapa mama munca?
Si cum se considera luna in care trebuie sa ia tatal indemnizatia?
Manuela Rășină, administrator
Multumesc!
Inca o intrebare la situatia de fata. Pentru ca tatal sa beneficieze de aceasta indemnizatie, trebuie sa aiba 12 luni lucrate consecutiv anterior nasterii copilului sau oricare 12 luni in 24 luni anterioare nasterii copilului?
Trebuie sa aiba 12 luni in 24 luni anterioare nasterii copilului.

Cele 12 luni pot fi succesive sau consecutive in caz de intreruperi.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Ma tem ca nu inteleg raspunsul.
Dar sa va dau situatia exacta in cazul acesta si sa imi spuneti daca tatal poate beneficia de indemnizatie.
* luna nasterii copilului 02.2016 - fara venituri
* luna anterioara nasterii 01.2016 - cu venituri
* luna a 2a, a 3a, a 4a anterioare nasterii copilului - fara venituri
* luna a 5a - a 21a anterioare nasterii copilului - cu venituri.
Si conteaza nr de ore lucrate? Cu norma intreaga sau cu jumatate de norma?