avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1947 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dezbatere succesorala
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dezbatere succesorala

Buna ziua. As avea nevoie de unele lămuriri in următoarea speta:
1. Exista un teren după care s a facut dezbaterea moștenirii . Pe certificatul in calitate de mostenitor sunt 6 persoane, la fel si pe certificatul de mostenitor. Întrebarea e: Cum pot ca trei din cei 6 moștenitori sa cedeze partea lor din mostenire aflat pe certificatul respectiv, în favoarea celorlalți frați rămasi pe certificatul de mostenitor ?
2. Daca bunica este in viața,poate sa facă dezbaterea moștenirii, de pe un titlu de proprietate care este trecută doar ea, doar pt 2 copii? Da sau nu: va rog sa argumentati.
MULTUMESC.
Cel mai recent răspuns: paulyno , utilizator 16:37, 6 Noiembrie 2017
1. Cei 3 sa faca celorlati 3 un contract de donatie pe cote.
2. Cati copii are in total bunica?
Raluca Balan a scris:

1. Cei 3 sa faca celorlati 3 un contract de donatie pe cote.
2. Cati copii are in total bunica?

In total sunt 5 copii. Dar se vrea ca trei sa rămână la mostenirea de pe bunicul, iar ceilalți 2 sa ia de la bunica .
Titlurile de proprietate sunt separate.
Ultima modificare: Luni, 6 Noiembrie 2017
paulyno, utilizator
Pe bunurile de la bunic, daca s-a dezbatut deja succesiunea, in baza certificatului de mostenitor se poate incheia un contract de donatie. Noi X, Y, Z donam numitilor A, B, C, in indiviziune si in cote parti egale, cota noastra indiviza de 3/6 parti din terenul....
In final A. B , C vor detine 1/3 fiecare.
Pentru celalalt teren....daca bunica traieste si dansa este proprietarul de pe titlu, ce mostenire sa se dezbata?
Bunica personal, poate incheia un contract de donatia sau vanzare cumparare cu cei 2 copii, pentru terenul respectiv.
Daca este realizata dezbaterea succesorala, operatiune prin care sunt determinate cotele-parti din dreptul de proprietate, calitatea de succesor, precum si bunurile din masa partajabila, se poate perfecta un contract de donatie.

Donatia poate viza cota-parte ideala, abstracta, matematica din dreptul de proprietate.


Nu este obligatorie sistarea starii de indiviziune, prin imparteala.


Cumparatorul, insa, trebuie sa accepte starea de coproprietate.

Bunica dumneavoastra poate instra bunul sau, dupa cum doreste, in oricare dintre modalitatile prevazute de lege .( spre exemplu, poate incheia un act de donatie, ori de vanzare-cumparare, in consideratia copiilor ).

Legea prezuma a fi o donatie contractul de vanzare-cumparare perfectat cu unul dintre copii.(prezumtie ce nu este una irefragrabila, ci poate ci combatuta, prin orice proba contrara ).



Succes.

Multumesc de ajutor.

Alte discuții în legătură

Scoatere din indiviziune simultan cu dezbaterea mostenirii DARIAE DARIAE Buna seara! Bunicii mei au auvut trei copii. Dupa decesul bunicului meu cand am facut dezbaterea mostenirii, unul dintre copii si bunica mea au renuntat la ... (vezi toată discuția)
Titlu de proprietate magico magico Am o casa impreuna cu sora de la bunici care au murit ,obtinuta prin contract de vanzare cumparare cu banii primiti ,dar pe pamantul care il aveau la rol nu ... (vezi toată discuția)
Succesiune intarziata cris99 cris99 Buna ziua,. Bunica mea a decedat acum 9 luni, dorim sa deschidem succesiunea, mama mea este unicul copil. Bunicul meu a decedat acum 15 ani si nu am facut ... (vezi toată discuția)