Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dezbatere succesorala
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dezbatere succesorala

Buna ziua. As avea nevoie de unele lămuriri in următoarea speta:
1. Exista un teren după care s a facut dezbaterea moștenirii . Pe certificatul in calitate de mostenitor sunt 6 persoane, la fel si pe certificatul de mostenitor. Întrebarea e: Cum pot ca trei din cei 6 moștenitori sa cedeze partea lor din mostenire aflat pe certificatul respectiv, în favoarea celorlalți frați rămasi pe certificatul de mostenitor ?
2. Daca bunica este in viața,poate sa facă dezbaterea moștenirii, de pe un titlu de proprietate care este trecută doar ea, doar pt 2 copii? Da sau nu: va rog sa argumentati.
MULTUMESC.
Multumesc pentru răspuns. Scurt si la obiect :)