Forum Discuţii juridice Medierea - domeniu de aplicare şi ... Vecinul nu-mi da acordul pentru construcție
Discuție deschisă în Medierea - domeniu de aplicare şi aspecte juridice

Vecinul nu-mi da acordul pentru construcție

Buna ziua, prin PUD aprobat de Primaria sector 1 ne obliga sa construim pe calcan cu vecinii. Cei de la ISC ne cer acordurile vecinilor, cu toate ca Primaria nu ni le-a cerut. Vecinii nu vor sa ne de acordul notarial cf art.612 din codul civil. Unul dein vecin pretinde o suma de bani. E corect?Noi nu vrem sa-i dam in judecata pe vecini, vrem sa ne extindem cu constructia existenta care este pe calcan (hotar). Ce solutii ne dati, dar fara proces in instanta?
Ceausescu Liliana - Birou de Mediator, Mediator
Medierea este o procedură extrajudiciară prin care părțile pot ajunge la o înțelegere .
multumesc, le-am propus sa vb cu un mediator, dar nu sunt de acord... trebuie sa schimbam solutia cu proiectul...
Poate că mediatorul investit, în urma diligențelor depuse va primi alt răspuns de la vecini, în sensul acceptării medierii. Solicitați efectuarea analizei de conflict unui mediator și apoi decideți în consecință.