Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Încasare despăgubiri - către cine se face plata?
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Încasare despăgubiri - către cine se face plata?

Buna ziua,

In urma castigarii unui proces de daune de catre partea vatamata,
firma de asigurari catre cine trebuie sa faca plata,

a)in contul avocatului urmand ca acesta sa-si opreasca onorariul de succes urmand sa restituie diferenta partilor vatamate;

b) in contul partilor vatamate urmand ca acestea sa faca plata catre avocat conform contractului de asistenta juridica in conditiile prevazute de lege;

c) intr-un cont comun (avocat plus parti vatamate) urmand ca fiecare sa_si retraga partea ce i se cuvine.

Multumesc!
Manuela Rășină, administrator
In contul celor care sunt indreptatite sa primeasca aceste despagubiri.
Sa inteleg ca varianta b este valabila?

... mentionez ca firma de asigurari are ca adresa de destinatie
adresa cabinetului de avocatura. Au mai fost facute doua oferte din partea firmei de asigurari care au fost comunicate la adresa avocatului iar acesta le-a comunicat noua ulterior.

Este posibil ca sa incaseze despagubirile casa de avocatura dupa care partile vatamate
sa-si primeasca diferenta?
Cum se poate schimba adresa din dosar care este pe casa de avocatura
pe adresele fiecarei parti vatamate. Trebuie facuta cerere la judecatorie ? Nu stiu.

Nu stiu ce intelegere aveti cu avocatul, daca v-ati inteles sa si incaseze banii, notificati asiguratorul in privinta conturilor unde sa vireze banii.
Depinde ce ati stabilit cu avocatul de la inceputul colaborarii,si ce prevede contactul semnat cu acesta.
Depinde ce este stipulat in contractul de asistenta cu avocatul care v-a reprezentat. de obicei,dar nu obligatoriu, suma se vireaza in contul victimei, iar apoi acesta regleaza situatia cu avocatul.