avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1118 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Încasare despăgubiri - către cine se face plata?
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Încasare despăgubiri - către cine se face plata?

Buna ziua,

In urma castigarii unui proces de daune de catre partea vatamata,
firma de asigurari catre cine trebuie sa faca plata,

a)in contul avocatului urmand ca acesta sa-si opreasca onorariul de succes urmand sa restituie diferenta partilor vatamate;

b) in contul partilor vatamate urmand ca acestea sa faca plata catre avocat conform contractului de asistenta juridica in conditiile prevazute de lege;

c) intr-un cont comun (avocat plus parti vatamate) urmand ca fiecare sa_si retraga partea ce i se cuvine.

Multumesc!
Ultima modificare: Marți, 7 Noiembrie 2017
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: Boeriu Catalin , Consultant asigurari 10:06, 14 Noiembrie 2017
In contul celor care sunt indreptatite sa primeasca aceste despagubiri.
Sa inteleg ca varianta b este valabila?

... mentionez ca firma de asigurari are ca adresa de destinatie
adresa cabinetului de avocatura. Au mai fost facute doua oferte din partea firmei de asigurari care au fost comunicate la adresa avocatului iar acesta le-a comunicat noua ulterior.

Este posibil ca sa incaseze despagubirile casa de avocatura dupa care partile vatamate
sa-si primeasca diferenta?
Cum se poate schimba adresa din dosar care este pe casa de avocatura
pe adresele fiecarei parti vatamate. Trebuie facuta cerere la judecatorie ? Nu stiu.

Nu stiu ce intelegere aveti cu avocatul, daca v-ati inteles sa si incaseze banii, notificati asiguratorul in privinta conturilor unde sa vireze banii.
Depinde ce ati stabilit cu avocatul de la inceputul colaborarii,si ce prevede contactul semnat cu acesta.
Depinde ce este stipulat in contractul de asistenta cu avocatul care v-a reprezentat. de obicei,dar nu obligatoriu, suma se vireaza in contul victimei, iar apoi acesta regleaza situatia cu avocatul.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Poprire pe salariu mariuscox mariuscox Am si eu o intrebare. Am o poprire pe salariu si pe toate conturile pe care le detin in banci. In momentul in care a venit poprirea pe salariu, firma la care ... (vezi toată discuția)
Hotarare judecatoreasca anais_andra anais_andra Buna ziua, sunt functionae public si am contestat raportul de evaluare si decizia de incetare raporturi serviciu.Suspendarea deciziei pana la pronuntarea ... (vezi toată discuția)
Accident pe trecerea de pietoni. care e procedura de obținere a daunelor? Trefan24 Trefan24 Buna seara, A-si dori si eu ajutor daca se poate, mama mea a fost lovita pe trecerea de pietoni de catre un sofer neatent, soferul neacordand prioritate de ... (vezi toată discuția)