Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Cine poate fi martor intr-un proces de punere sub ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Cine poate fi martor intr-un proces de punere sub interdictie si stabilire tutela pentru un bolnav Alzheimer

In urma decesului tatalui meu, vreau sa fac o cerere de punere sub interdictie si stabilire tutela pentru mama mea, bolnavă Alzheimer în stare gravă. De ingrijirea mamei ma ocup impreuna cu sora si fratele meu, cu care am stabilit ca este necesara punerea sub interdictie si stabilirea tutelei si care au fost de acord ca eu sa fac aceasta cerere. Problema este daca sora si fratele meu pot fi martori in acest proces? Mai mentionez ca de la agravarea bolii, m-am mutat impreuna cu sotul meu la adresa parintilor pentru o ingrijire si supraveghere permanenta a mamei mele.
bibliopod, utilizator
Aveți nevoie de cel puțin un martor pe care să-l audieze procurorul. Poate să fie oricine. Pe timpul procesului este nevoie să fie numit un curator special pentru a reprezenta interesele mamei. Așa este procedura. Pot fi și doi tutori numiți.
Expertiza este mai scumpă dacă mama este nedeplesabilă, de aprox 600 lei în loc de 180 lei. Se va face și anchetă socială la domiciliul persoanei bolnave,
La cerere trebuie atașate toate actele medicale relevante și dovezi ale capacității curatorului și tutorelui/tutorilor de îngrijire a celui pus sub interdicție, din punct de vedere moral, material și locativ.