Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Proces angajator
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Proces angajator

Buna! Lucrez in domeniul privat de aproximativ 3 ani. La firma actuala sunt angajat de doua luni, insa vechea firma, care s-a inchis pe motiv ca e in faliment, trebuie sa ne plateasca salariile-mie si colegilor mei-pe lunile iulie si august. Am depus, pe rand, sesizari la ITM, iar lor le-a venit prin posta un raspuns prin care acestia vor continua cercetarile. Eu inca astept raspunsul. Dupa ce o sa-l primesc, pot merge in instanta pentru recuperarea salariilor? Am nevoie de avocat sau ma pot reprezenta singur? Care este procedura? Va multumesc!
Daca firma e in faliment, trebuia sa va adresati lichidatorului si poate pina acum aveati deja banii. Reclamatia la ITM urma sa o faceti dupa aceea, dar tot. fara eficienta si atunci. Plata salariilor are prioritate la masa credala. Nu aveti nevoie de avocat, mergeti la lichidator.
Angajator in insolventa: Ce drepturi au angajatii si cum isi pot recupera ei salariile neachitate?
www.avocatnet.ro/articol_414...