Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salariu restant de la firma in faliment
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salariu restant de la firma in faliment

Buna seara! Am si eu o intrebare, sperand ca nu s-a mai intrebat asta(eu nu am gasit). Daca am de luat niste salarii de la o firma care o duce rau cu banii, ce modalitati legale am de a le recupera? Prima idee a fost de a o da in judecata, insa, daca in timpul procesului firma se inchide, mai pot trage pe cineva la raspundere? Va multumesc!
Angajator in insolventa: Ce drepturi au angajatii si cum isi pot recupera ei salariile neachitate?

www.avocatnet.ro/articol_414...
Tot prima idee e cea mai buna! Si daca firma se inchide, va ajuta.
Daca intra in faliment, procesele se suspenda.
Si?! Si va fi inscris la masa credala! Si daca nu intra in faliment, se duce procesul pina la capat, se obtine hotarire si se executa silit. Sa inteleg ca nu e bine sa deschida actiune, numai pentru ca "daca intra in faliment?!
@ionut_89
Dacă nu se intra în faliment, pentru recuperarea salariilor mai aveți posibilitatea de a va adresa ITM-ului sau apela la mediere.
Cornel Vasile, Consilier juridic