avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1461 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... exista legislatie pt. pensie alimentara de minori ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

exista legislatie pt. pensie alimentara de minori RETRO 20 de ani?

intre anii 1983-1990 pensia alimentara a 4(patru) copii minori a fost oprita din motiv de lipsa din tara a tatalui. acum tatal a revenit in tara si as vrea sa stiu daca legal poate fi cumva urmarit penal sau civi pt. obstructurare de provizii financiare a minorilor, ceea ce a adus la o crestere,dezvoltare si educare inadecvata a copiilor,
Cel mai recent răspuns: pakos , utilizator 12:03, 2 Martie 2006



intre anii 1983-1990 pensia alimentara a 4(patru) copii minori a fost oprita din motiv de lipsa din tara a tatalui. acum tatal a revenit in tara si as vrea sa stiu daca legal poate fi cumva urmarit penal sau civi pt. obstructurare de provizii financiare a minorilor, ceea ce a adus la o crestere,dezvoltare si educare inadecvata a copiilor,
Din pacate, nu mai poti recupera pensia de intretinere pentru acea perioada. Pe latura civila, actiunea ta s-a prescris dupa trecerea a 3 ani de la nasterea dreptului la actiune, respectiv din 1990. Cred ca si in penal (pentru infractiunea de abandon de familie) actiunea este prescrisa, dar asta nu pot sa-ti spun sigur caci nu am Codul penal la indemana. Chiar daca tatal copiilor a fost plecat in strainatate, puteai sa-l actionezi in justitie pentru plata pensiei alimentare.
eu cred ca dreptul la intretinere este imprescriptibil.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie alimentara Vlad2013 Vlad2013 Buna dimineata, As dori sa stiu CAILE DE ATAC ,in cazul in care tatal nu plateste pensie alimentara copilului care a fost incredintat,spre ingrijire si ... (vezi toată discuția)
Neplata pensie alimentara! ContSters74221 ContSters74221 buna ziua! doresc sa ma informez, in legatura cu nepalata pensiei alimentare ,de catre parintele obligat la aceasta. concret,in anul 2004,printr-o sentinta ... (vezi toată discuția)
Pensie alimentara VoicaPa VoicaPa Parintii mei s au despartit in '96. In sent. de divort scrie ca tatal meu este obligat la plata pensiei alimentare, insa nu mi a dat nici un ban. Ar trebui sa ... (vezi toată discuția)