Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Certificat handicap
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Certificat handicap

Buna seara, ma numesc Nicolae , am certificat de handicap grad accentuat nerevizuibil pentru Limfom, si pana astazi aveam si pensie de invaliditate gr 3 pentru aceeasi boala. De aproape 2 luni ma duc la institutul national de expertiza medicala sa mi verifice dosarul si astazi sa luat decizia ca am deficienta usoara si mi sa suspendat pensia, pe motiv ca sunt in remisie din de 7 ani. Intrebarea mea este mai am dreptul la certificatul de handicap sau trebuie sa ma duc la comisia de handicap sa anunt ca institutul mi a suspendat pensia si m au trecut la invaliditate usoara, pentru a mi suspenda si ei certificatul de handicap? Multumesc anticipat.
Handicapul este una și Invaliditatea este alta.
Sunt comisii separate cu atribuții și criterii diferite.
Vă puteți angaja dacă comisia a stabilit ca nu mai sunteți invalid, fără să pierdeți drepturile prevăzute persoanelor cu dizabilități.
Mai mult, salariații cu handicap grav sau accentuat care lucrează, sunt scutiți de impozitul de 16% pe salariu.
Dapix, utilizator