Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Decadere din drepturi conform Legea nr.169.1997 si ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Decadere din drepturi conform Legea nr.169.1997 si Legea nr.1/2000 a unuia dintre frati ! Caut pareri pro si contra ???? Cu precizarea ca unul dintre frati este mare sarlatan.

Initial doi frati Gicu si Costel mostenitori legal tatalui lor au facut impreuna cerere retrocedare terenuri conform Legea nr. 18/1991. In cerere lor se mentiona printre alte terenuri intravilane si extravilane si de un teren padure. Dupa araritia legilor 169/1997 si 1/2000 Gicu care locuia in localitate a facut cerere in numele sau pentru terenul padure. Costel care nu locuia in localitate bonlav si semi analfabet nu a mai facu cerere conform legilor 169.1997 si 1/2000 Tot in anul 2000 Costel bonlav a decedat. Gicu mai smecher a primit in separat de celelalte terenuri un alt titlu de proprietate din 2003 pentru cele 16 ha. padure. Dupa cum am scris initial exista o cerere din anul 1991.
Intrebarea este : Se considera Costel care nu a facut cerere decazut din drepturi ? Pot solicita copii acestui vreun drept privind padurea de 16 ha. Legile retrocedarii fiind legi speciale cu termene exacte.
Unii spun ca este decazut din toate drepturile. Altii spun ca exista cererea initiala din 1991 conform legea 18. Altii spun ca indiferent daca Gicu mai hotoman a obtinut totul Costel respectiv fii acestuia nu pot fii decazuti din dreptul la mostenire. Gicu care este mai hotoman initial a promis nepostilor cat si lui Costel ca ca impartii in mod egal totul . Acum Gicu mai bandit sa sucit si nu mai vre sa dea nimic. In eventualitatea unui proces ce sanse sunt de a castiga drepturile de mostenitor si efectiv imartirea in mod egal a celor 16 ha. de padure. Sanse ? opinii ? se merita ?
???? Cunoaste cineva ce spun legile retrocedarii ?????
cornaca a scris:

Initial doi frati Gicu si Costel mostenitori legal tatalui lor au facut impreuna cerere retrocedare terenuri conform Legea nr. 18/1991. In cerere lor se mentiona printre alte terenuri intravilane si extravilane si de un teren padure. Dupa araritia legilor 169/1997 si 1/2000 Gicu care locuia in localitate a facut cerere in numele sau pentru terenul padure. Costel care nu locuia in localitate bonlav si semi analfabet nu a mai facu cerere conform legilor 169.1997 si 1/2000 Tot in anul 2000 Costel bonlav a decedat. Gicu mai smecher a primit in separat de celelalte terenuri un alt titlu de proprietate din 2003 pentru cele 16 ha. padure. Dupa cum am scris initial exista o cerere din anul 1991.
Intrebarea este : Se considera Costel care nu a facut cerere decazut din drepturi ? Pot solicita copii acestui vreun drept privind padurea de 16 ha. Legile retrocedarii fiind legi speciale cu termene exacte.
Unii spun ca este decazut din toate drepturile. Altii spun ca exista cererea initiala din 1991 conform legea 18. Altii spun ca indiferent daca Gicu mai hotoman a obtinut totul Costel respectiv fii acestuia nu pot fii decazuti din dreptul la mostenire. Gicu care este mai hotoman initial a promis nepostilor cat si lui Costel ca ca impartii in mod egal totul . Acum Gicu mai bandit sa sucit si nu mai vre sa dea nimic. In eventualitatea unui proces ce sanse sunt de a castiga drepturile de mostenitor si efectiv imartirea in mod egal a celor 16 ha. de padure. Sanse ? opinii ? se merita ?