Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Revenire asupra dorințelor din chemarea in judecata
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Revenire asupra dorințelor din chemarea in judecata

Proces succesiune,ieșire din indiviziune
Masa succesorala formata pe loturi din;
1.lot: casa curte+ teren+ alt teren+ mașină
2 lot; apartament
Ambele parti au propus la chemarea in judecata si întâmpinare sa le revină apartamentul
Nici una din parti nu poate platii sulta.
Daca in urma evaluărilor loturile sunt cu diferențe mari intre ele ce se poate face?
Poate o parte ( parata) sa ceara ca toate imobilele sa se vanda si sa se împartă in mod egal conform cotei fiecăruia?
Chiar daca acest lucru nu a fost la început agreeat?
Se poate impune de instanță un termen de vânzare pt.toate?
Cum se poate rezolva aceasta speță fara plata sultei?
Va multumesc.
Împărțirea în natură elimină sulta daca se face prin acordul părților.
În caz contrar sulta va exista si daca va fi de 400 lei.

Vânzarea nu se dispune decat daca nu vrea nimeni bunul în natură.
Este dezavantajos si se face la pret redus.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Împărțirea în natură elimină sulta daca se face prin acordul părților.
În caz contrar sulta va exista si daca va fi de 400 lei.

Vânzarea nu se dispune decat daca nu vrea nimeni bunul în natură.
Este dezavantajos si se face la pret redus.

Sa vedem daca am înțeles corect! Se atribuie in natura pentrucă se poate in acest mod si ambele parti au dorit la început acest lucru.Dar....ambele parti doresc același imobil ,nici unul nu dorește celalalt lot! Aici este problema.
Menționez ca una din parti este un copil minor! Instanță va tine cont in atribuirea loturilor de interesul superior al minorului având in vedere ca acesta locuiește in acel apartament pe care il dorește din masa succesorala?
Se poate tine cont, dar in acelasi timp se tine cont si ca minorul nu poate plati sulta daca i se atribuie tot apartamentul, astfel ca,daca cele doua loturi sunt egale, probabil ca instanta o sa-i dea minorului apartamentul si celuilalt casa cu teren etc. Dvs. stiti exact detaliile.