Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Activele la lichidarea unui srl
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Activele la lichidarea unui srl

cum se procedeaza cu activele -spati- in cazul unui asociat unic?
george-neagu, moderator
In cazul in care aceste active constituie aportul asociatului unic la capitalul social, acestea vor fi restituite asociatului unic. In cazul in care aceste active apartin firmei, dobandite in timpul activitatii acesteia, se pot vinde , inclusiv asociatului unic.
Cred ca intrebarea se refera la repartizarea activului net contabil in faza de lichidare si atunci, activele (spatiu), revin asociatului unic.
in acest caz care sunt inregistrarile contabile?
Nu mai exista inregistrari contabile dupa radiere. Certificatul de radiere confirma dreptul de proprietate al asociatului si pe baza lui se fac inscriere la OCPI. Daca intrebati care sint inregistrarile contabile inainte de radiere, acestea se fac de expertul contabil printr-o procedura specifica de intocmire bilant pe zero.