avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 831 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... apartament cu sediu firma
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

apartament cu sediu firma

Voi cumpara un apartament in care este sediul firmei celui ce ne vinde apartamentul.
In precontractul de vanzare am scris ca isi va muta sediul firmei pana la data de... ( am scris ziua si luna)
Trebuie sa mai cer si notarului sa mai faca vreun act ?
Firma nu isi desfasoara activitatea acolo , este doar sediul.
Eu , ca proprietar , trebuie sa platesc ceva , trebuie sa depun vreun formular pe undeva , ca este acel sediu acolo ?
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 23:13, 13 Noiembrie 2017
Ar fi bine sa mentionati si in contractul de vanzare-cumparare clauza privind mutarea sediului.

Cand veti inregistra apartamentul la DITL depuneti si o declaratie (au ei model) ca este inregistrat un domiciliu fiscal la adresa dvs. , dar ca nu se desfasoara nicio activitate economica.
Ultima modificare: Luni, 13 Noiembrie 2017
Ana-Maria Pînzaru, Avocat
Multumesc pentru raspuns !
Daca la data pe care o vom mentiona si in clauza contractului de vanzare - cumparare , el nu-si va muta firma , ce putem face ?
Sa va adresati instantei de judecata.
Atentie sporita in cazul in care in apartamentul ce urmeaza sa il achizitionati figureaza drept sediu social
Verificati la asociatia de proprietari daca nu exista incheiata conventie

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cumpararea apartament - sediu social firma LigiaGr LigiaGr Buna ziua. Ma aflu in tratative pentru cumpararea unui apartament care este sediul social al firmei vanzatoare. Am achitat un avans minimal si am semnat un ... (vezi toată discuția)
Precontract de vanzare cumparare apartament otto2007 otto2007 Buna ziua, vreau sa fac un precontract de vanzare-cumparare a ap pe care il am . Am sediul social al firmei ,in acest apartament, fara activitate, ap nu ... (vezi toată discuția)
Radierea sediului social al unei firme care a disparut Turcanu Turcanu Am inchiriat apartamentul unei firme,care si-a inregistrat sediul social la adresa apartamentului.Acum citeva luni firma a fugit din apartament si nu am reusit ... (vezi toată discuția)