avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2031 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... 4 dosare de executare
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

4 dosare de executare

Buna seara
am o colega care are 4 dosare de executare/poprire salariu pt. credite nerambursate, ea lucreaza 4 ore avand 2 copii cu probleme, nu i se retin aceste popriri pe salariu -fiind jumatate din venitul minim garantat, ce urmari pot avea aceste dosare de executare daca nu se achita ?
Cel mai recent răspuns: elenaloredana , utilizator 16:45, 15 Noiembrie 2017
Creditorii se vor îndrepta cu executarea silită asupra bunurilor mobile și imobile pe care le-ar putea avea.
Poate să-i pună în vânzare orice bun deține exclusiv sau în comun cu soțul, sau moșteniri chiar și în devălmășie.
Dacă nu are nimic în proprietate, nici măcar mașină și/sau locuință, nu are ce să i se întâmple pe termen scurt.
Când va avea salariul net peste 50% din minimul pe economie i se va popri atunci.
La fel,dacă cândva va moșteni ceva, i se va vinde cota parte moștenită.

Nu are nici o răspundere penală.
Ultima modificare: Miercuri, 15 Noiembrie 2017
Dapix, utilizator
multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Executare silita iulian56 iulian56 Buna ziua tuturor ! Daca Banca sau orice creditor, persoana juridica sau fizica, a procedat la punerea in aplicarea a executarii silite prin poprire pe ... (vezi toată discuția)
Credit neachitat simina_1968 simina_1968 Buna , am un credit pentru nevoi personale la care sotul meu e co-debitor si din care ne-am cumparat o masina. O perioada de timp am achitat ratele din chiria ... (vezi toată discuția)
Popriri plus pensie alimentara RaresNenciu RaresNenciu Bună ziua! Am doua popriri pe salariu. Peste o luna va trebui sa încep sa plătesc și pensie alimentara în urma unui divorț amiabil la notar. Întrebarea ... (vezi toată discuția)