Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... 4 dosare de executare
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

4 dosare de executare

Buna seara
am o colega care are 4 dosare de executare/poprire salariu pt. credite nerambursate, ea lucreaza 4 ore avand 2 copii cu probleme, nu i se retin aceste popriri pe salariu -fiind jumatate din venitul minim garantat, ce urmari pot avea aceste dosare de executare daca nu se achita ?
Creditorii se vor îndrepta cu executarea silită asupra bunurilor mobile și imobile pe care le-ar putea avea.
Poate să-i pună în vânzare orice bun deține exclusiv sau în comun cu soțul, sau moșteniri chiar și în devălmășie.
Dacă nu are nimic în proprietate, nici măcar mașină și/sau locuință, nu are ce să i se întâmple pe termen scurt.
Când va avea salariul net peste 50% din minimul pe economie i se va popri atunci.
La fel,dacă cândva va moșteni ceva, i se va vinde cota parte moștenită.

Nu are nici o răspundere penală.
Dapix, utilizator
multumesc