Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Popriri plus pensie alimentara
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Popriri plus pensie alimentara

Bună ziua!
Am doua popriri pe salariu. Peste o luna va trebui sa încep sa plătesc și pensie alimentara în urma unui divorț amiabil la notar. Întrebarea mea este: la cât se va ajunge cu popririle având în vedere ca voi plății și pensia alimentara. Va mulțumesc.
Nu are nici o legătură valoarea ratelor actuale cu faptul că veți plăti pensie de întreținere pentru copii.
Numai în cazul că veți ajunge executat silit și pentru pensia de întreținere se va pune problema priorității creditorilor.
Mulțumesc frumos pentru răspuns.
Scuzați-mă va rog. Dar la o eventuala apariție a celei de-a treia poprire, se poate tine cont de pensia alimentara? Adică, cumulate sa nu depășească jumătate din salariu net cu tot cu pensie. Mulțumesc anticipat.
Numai dacă pensia de întreținere va fi cea de a 3-a poprire.

Oricum de datorii nu veți scăpa, ba chiar se vor majora prin penalități.
Dar creditorii se pot îndrepta și spre alte bunuri mobile și imobile deținute de dvs spre a-și recupera banii.

Creditele neplătite sunt din timpul căsătoriei`?
Dapix, utilizator
Da, din timpul căsătoriei. Însă pensia alimentara e stabilita la notar sa o achit lunar, cash. Nu e prin hotărâre judecătorească. Înseamnă că poate apare și a treia poprire și nu se va tine cont ca am de plătit și pensia, nu?
RaresNenciu, utilizator