Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... proprietate imobiliara
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

proprietate imobiliara

am de gand sa cumpar un imobil, de la un dezvoltator imobiliar-grandis residence care se afla in constructie si care are termen de finalizare decembrie 2019/daca eu semnez un antecontract si platesc un avans integral ( etapizat nu pot plati, pentru ca, daca as plati, printr-o alta metoda, etapizat, ar veni o suma mai mare, si nu-mi permit, pot sa platesc integral, la antecontract, iar dezvoltatorul imobiliar intra intr-o incapacitate de plata fata de banca cu cae colaboreaza si intra intr-o insolventa, in acest caz descris, cum imi recuperez banii, dati printr-un antecontract, in conditia in care in primul rand banca si-ar trage datoria, iar eu, daca as prinde ceva, mizilicul?al;tcumva poate sa fie recuperata integral?
Cumpararea de proprietati imobiliare in constructie cu termene de finalizare atat de indepartate prezinta riscuri majore. In situatia insolventei dezvoltatorului. practic sansa dvs. de a vi se restitui avansul platit ar fi mai mare daca ati urma procedurile descrise la link-ul : [ link extern ]