avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 716 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu de maternitate
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu de maternitate

Buna ziua,
Am un contract pe perioada determinata care sa va finaliza la sf lunii martie iar eu voi naste in mai-iunie. Pana acum nu am avut intreruperi timp de 5 ani. Am cateva intrebari :
- daca imi voi lua concediu de risc cat ma va afecta, dpdv financiar.
- practic in ultimele 2-3 luni de sarcina nu voi avea un contract de munca voi avea asigurare de sanatate, adica ma gandesc ca o sa nasc...si poate nu voi putea beneficia nici de serviciile din spital
- am inteles ca angajatorii nu platesc impozit atat de mare in perioada celor 126 de zile de concediu de maternitate si ma gandesc ca as putea avea cartea de munca in alta parte pentru 3 luni pentru a evita eventualele neplaceri.
Multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 08:30, 22 Noiembrie 2017
1. Cuantumul indemnizatiei reprezinta 75% din baza de calcul (respectiv media veniturilor lunare din ultimele 6 luni din cele 12 luni din care se constituie stagiul de cotizare, pana la limita a 12 salarii minime brute pe tara lunar)
Concediul de risc maternal nu poate fi acordat simultan cu un concediu medical sau cu concediul pentru creşterea şi îngrijirea copilului.

Cuantumul indemnizatiei de risc maternal intra în calculul indemnizatiei pentru CCC.

2. Acordarea indemnizatiei pentru CCC nu este conditionata de existenta unui raport de munca activ. Prin urmare, in cazul dvs., incetarea c.i.m. inainte de a se naste copilul nu influenteaza dreptul la indemnizatia CCC.
Ultima modificare: Sâmbătă, 18 Noiembrie 2017
Cornel Vasile, Consilier juridic
Cornel Vasile a scris:

1. Cuantumul indemnizatiei reprezinta 75% din baza de calcul (respectiv media veniturilor lunare din ultimele 6 luni din cele 12 luni din care se constituie stagiul de cotizare, pana la limita a 12 salarii minime brute pe tara lunar)
Concediul de risc maternal nu poate fi acordat simultan cu un concediu medical sau cu concediul pentru creşterea şi îngrijirea copilului.

Cuantumul indemnizatiei de risc maternal intra în calculul indemnizatiei pentru CCC.

2. Acordarea indemnizatiei pentru CCC nu este conditionata de existenta unui raport de munca activ. Prin urmare, in cazul dvs., incetarea c.i.m. inainte de a se naste copilul nu influenteaza dreptul la indemnizatia CCC.


Buna ziua,

Va multumesc, pentru raspuns. Am inteles ca nu imi afecteaza dreptul la indemnizatie, dar afecteaza valoarea indemnizatie avand in vedere ca nu voi avea contract de munca o perioada de 3 luni, nu?
Multumesc si astept raspuns
Ultima modificare: Marți, 21 Noiembrie 2017
User789, utilizator
Nu va afecteaza , intrucat acea perioada nu se va lua in calcul.

Cele 12 luni eligibile pentru CCC , vor fi constituite , in cazul dvs., din 12 luni succesive, în care sunt îndeplinite condiţiile de acordare, în cazul în care în perioada de 2 ani realizarea veniturilor supuse impozitului şi/sau înregistrarea uneia sau mai multora dintre situaţiile prevăzute la art. 2 alin. (5) din OUG 111/2010 s-au produs cu întreruperi.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediul de risc maternal influenteaza veniturile de dupa nastere in cei doi ani mitid84 mitid84 in cazul in care sunt in concediu de risc maternal in ce fel ma poate afecta la veniturile de dupa nastere? procentul de 85% se calculeaza din veniturile ... (vezi toată discuția)
Concediu medical in timpul perioadei de graviditate Valeria Plescha Valeria Plescha 05 mai 2011 Buna ziua! Sunt interesata sa stiu daca se poate lua concediu medical pe perioada sarcinii inainte de prenatal. In ce masura influenteaza acesta ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie crestere copil Mirela092 Mirela092 Buna ziua, am si eu o problema...lucrez la un salon din 17.06.2019 ca manichiurista. Fiind problema cu Coronavirusul, sefa vrea sa suspende firma ceea ce ma va ... (vezi toată discuția)