Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu de maternitate
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu de maternitate

Buna ziua,
Am un contract pe perioada determinata care sa va finaliza la sf lunii martie iar eu voi naste in mai-iunie. Pana acum nu am avut intreruperi timp de 5 ani. Am cateva intrebari :
- daca imi voi lua concediu de risc cat ma va afecta, dpdv financiar.
- practic in ultimele 2-3 luni de sarcina nu voi avea un contract de munca voi avea asigurare de sanatate, adica ma gandesc ca o sa nasc...si poate nu voi putea beneficia nici de serviciile din spital
- am inteles ca angajatorii nu platesc impozit atat de mare in perioada celor 126 de zile de concediu de maternitate si ma gandesc ca as putea avea cartea de munca in alta parte pentru 3 luni pentru a evita eventualele neplaceri.
Multumesc
1. Cuantumul indemnizatiei reprezinta 75% din baza de calcul (respectiv media veniturilor lunare din ultimele 6 luni din cele 12 luni din care se constituie stagiul de cotizare, pana la limita a 12 salarii minime brute pe tara lunar)
Concediul de risc maternal nu poate fi acordat simultan cu un concediu medical sau cu concediul pentru creşterea şi îngrijirea copilului.

Cuantumul indemnizatiei de risc maternal intra în calculul indemnizatiei pentru CCC.

2. Acordarea indemnizatiei pentru CCC nu este conditionata de existenta unui raport de munca activ. Prin urmare, in cazul dvs., incetarea c.i.m. inainte de a se naste copilul nu influenteaza dreptul la indemnizatia CCC.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Cornel Vasile a scris:

1. Cuantumul indemnizatiei reprezinta 75% din baza de calcul (respectiv media veniturilor lunare din ultimele 6 luni din cele 12 luni din care se constituie stagiul de cotizare, pana la limita a 12 salarii minime brute pe tara lunar)
Concediul de risc maternal nu poate fi acordat simultan cu un concediu medical sau cu concediul pentru creşterea şi îngrijirea copilului.

Cuantumul indemnizatiei de risc maternal intra în calculul indemnizatiei pentru CCC.

2. Acordarea indemnizatiei pentru CCC nu este conditionata de existenta unui raport de munca activ. Prin urmare, in cazul dvs., incetarea c.i.m. inainte de a se naste copilul nu influenteaza dreptul la indemnizatia CCC.

Buna ziua,

Va multumesc, pentru raspuns. Am inteles ca nu imi afecteaza dreptul la indemnizatie, dar afecteaza valoarea indemnizatie avand in vedere ca nu voi avea contract de munca o perioada de 3 luni, nu?
Multumesc si astept raspuns
User789, utilizator
Nu va afecteaza , intrucat acea perioada nu se va lua in calcul.

Cele 12 luni eligibile pentru CCC , vor fi constituite , in cazul dvs., din 12 luni succesive, în care sunt îndeplinite condiţiile de acordare, în cazul în care în perioada de 2 ani realizarea veniturilor supuse impozitului şi/sau înregistrarea uneia sau mai multora dintre situaţiile prevăzute la art. 2 alin. (5) din OUG 111/2010 s-au produs cu întreruperi.