Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Este constitutionala Legea 216/17.11.2016 inca ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Este constitutionala Legea 216/17.11.2016 inca nepublicata in MO?

L E G E
pentru completarea articolului 65 din Legea nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice
Parlamentul României adoptă prezenta lege.
Articol unic. – La articolul 65 din Legea nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 852 din 20 decembrie 2010, cu modificările şi completările ulterioare, după alineatul (6) se introduc trei noi alineate, alin. (7) – (9), cu următorul cuprins:
„(7) Persoanele ale căror drepturi de pensie anticipată parţială s-au deschis în perioada 1 ian. 2011 – 16 iulie 2016, beneficiază de recalcularea pensiei prin aplicarea prevederilor alin. (4).
(8) Recalcularea prevăzută la alin. (7) se face la cererea persoanei interesate, iar drepturile de pensie recalculate se cuvin şi se plătesc începând cu luna următoare înregistrării acesteia la casa teritorială de pensii în evidenţele căreia se află dosarul de pensie al solicitantului.
(9) Prevederile alin. (7) şi (8) se aplică persoanelor care, până în luna depunerii cererii, inclusiv, nu au îndeplinit condiţiile pentru acordarea pensiei pentru limită de vârstă.”
Observatii;
1. Presupunand ca va fi publicata in MO pana la 1 dec. 2017, rezulta ca numarul persoanelor beneficiare se reduce la alin. (7) la intervalul 1 dec. 2012-16 iul. 2016 din cauza faptului ca pensionarea anticipata partiala este posibila cu maxim 5 ani inainte de a implini varsta standard de pensionare.
2. Un pensionar care a depus cererea pe 1 decembrie 2017 dar a fost pensionat pe 30 noiembrie 2012 anticipat cu 5 ani penalizare nu primeste recalcularea, in timp ce altul care depune cererea in aceeasi zi de 1 dec 2017 dar a fost pensionat pe 1 dec. 2012 cu penalizare tot de 5 ani, primeste recalcularea.
ion +, utilizator
Buna seara,
Domnilor va admir si aplic. Am dat un I like. Problema pe care o dialogati d-voastra seamana cu controversata lege 380/2013 prin care unii pensionari erau avantajati in detrimentul altora. Discriminare curata. S-a incercat repararea acestei greşeli tot de catre parlamentari, prin emiterea legii 125/2015, dar nu s-a reusit, eu fiind un caz concret. Mi se emite decizia de pensionare cu cu trecerea de la pensia anticipate partial la pensie pentru limită de varsta la 61 de ani si 6 luni. Vine legea 380 care imi anuleaza cei 3 ani de grupa I, asa ca mi se calculeaza trecerea la 62 de ani si 6 luni. Apoi vine legea 125/2015 si imi calculeaza trecerea la 61 de ani, dar nu mi-o poate aplica deoarece legea nu retroactiveaza. Asa ca sunt trecut la 62 de ani si o luna data de 25.06.2015 cand legea intra in vigoare. Stiu parlamentarii cum sa traga condeiul in dezavantajul pensionarilor, sa ramana ceva si la buget. Problema este ca aceste necazuri nu se vor sfarsi niciodata pentru ca astfel de legi, mai mult ca sa te incurce si sa iti ia se vor mai emite. Sau perindat atatea guverne si nonguverne (tehnocratii) si nimeni nu a schimbat regulile. Adica cine vine la putere trebuie sa continue cu aceste reguli, vizavi de pensionari. Parca ar fi dirijati de o forta nevazuta. Singura masura pe care o putem lua, ca aceste inadvertente din partea parlamentarior sa ia sfarsit, este aceea ca noi pensionarii sa iesim in strada. Astfel ne meritam soarta. Pacat ca a disparut din forum status-ul. Cand trebuia reinoit la 7 zile eu nu il schimbam niciodata. Era acelaşi si suna cam asa. “Pensionari din toate judetele, uniti-va !”
Toate cele bune.
Alin. (7) fixeaza in lege cine sunt beneficiarii acesteia; persoanele ale caror drepturi de pensie anticipata partiala s-au deschis in perioada 1 ianuarie 2011 - 16 iulie 2016. El are un caracter obligatoriu si totodata imperativ.
Alin. (8) este imperativ dar imprecis, neclar si echivoc si contravine legii 24/2000; daca recalcularea se face la cererea persoanei interesate inseamna ca predictibilitatea lipseste in parte. O parte din pensionarii inclusi in alin. (7) nu vor beneficia niciodata de aceasta lege. Acest aliniat este predictibil pentru restul de pensionari care au aflat sau vor afla de lege si se afla in cazul alin. (7).
Alin (9) este imperativ si se vrea clarificator dar prin dispozitia lui desfiinteaza simultan alin. (7) si alin. (8) si devine complet impredictibil. In primul rand conditioneaza numarul persoanelor beneficiare dupa luna depunerii cererii de recalculare in loc de termenul specificat pentru intrarea in vigoare a legii 216 din 2017, deci contravine legii 24/2000. In al doilea rand recalcularea nu se mai poate face pentru toti pensionarii de la alin. (7). Sunt eliminate persoanele care au îndeplinit condiţiile pentru acordarea pensiei pentru limită de vârstă in luna depunerii cererii de recalculare. Aceasta nu era dorinta niciunui pensionar Tinand cont ca iesirea la pensie anticipata partiala se poate face cu 5 ani mai devreme fata de pensia de limita de varsta rezulta ca intervalul de la aliniatul (7) se modifica in 23 noiembrie 2012 - 16 iulie 2016. Aici pot fi 2 cazuri; un pensionar care a depus cererea de recalculare pe 25 noiembrie 2017 iar pe 22 noiembrie a ajuns la varsta de 65 ani si altul a depus cererea de recalculare pe 25 noiembrie 2017 iar pe 24 noiembrie 2017 a ajuns la varsta de 65 ani. Conform legii ambii nu au dreptul la recalculare. dar al doilea are tot dreptul sa i se recalculeze luna noiembrie 2017 daca se tine cont de ziua intrarii in vigoare a legii.
Problema care mi se pare neclara si care lasa loc de interpretare este urmatoarea:
-Pe ce luni se aplica noua penalizare:
1)-Pe lunile ramase pana la implinirea varstei standard ?
2)-Pe toate lunile de cand s-au deschis drepturile ?
Eu tind sa cred ca varianta 2) este valabila.
Daca gresesc, imi cer scuze.
Astept si alte pareri.
Multumesc pentru interventie. Ar fi o crima ca sa recalculeze pentru toate lunile de cand s-au deschis drepturile numai pentru cei care nu au varsta standard! Eu cred ca varianta 1) este in capul Caselor de Pensii acum.
Legea 263/210

Art.65 In forma prevazuta de legea 216/2017

(8) Recalcularea prevăzută la alin. (7) se face la cererea persoanei interesate, iar drepturile de pensie recalculate SE CUVIN SI SE PLATESC INCEPAND CU LUNA URMATOARE INREGISTRARII ACESTEIA la casa teritorială de pensii în evidenţele căreia se află dosarul de pensie al solicitantului.

Rog sa va ganditi la termenii:
SE CUVIN SI SE PLATESC........
Se cuvin.... incepand cu luna urmatoare ...
Intrebare:
Daca depun cererea pe 30/12/2017, cum se poate plati in ianuarie 2017 ?
Cat dureaza pana la emiterea deciei ?
Carp Mircea, utilizator