Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... mod calcul salarii compensatorii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

mod calcul salarii compensatorii

Buna seara.
Puteti sa-mi raspunde-ti va rog?
Am inteles,ca in urma desfacerii Contractului Colectiv de Munca din motive ce nu tin de persoana salariatului(art.65.alin.1),acesta are dreptul la cel putin 2 salarii compensatorii conform art.76.din Contractul Colectiv de Munca pe Ramura Comert (acesta fiind domeniul de activitate al firmei) / 2007-2008 care conform art.4 este valabil si pe 2009.Daca firma nu are specificat in CCM pe unitate aceste salarii compensatorii sau nu se afla in anexa 3 a CCM pe Ramura Comert cu toate ca are mai mult de 20 de angajatii,mai beneficiez de salarii compensatorii?
Daca art.76 spune ''cel putin'' 2 salarii compensatorii ce criteriu are la baza firma la stabilirea numarului acestuia?
Se tine cont de vechimea la acel loc de munca?
Salariul luat in calcul va fi cel din CM sau netul incasat pe luna.....?
Cand trebuia incasat sporul la vechimea in munca?
Este obligata o firma la plata acestuia?

Multumesc

leonora
1. Salariile compensatorii se pot acorda in functie de vechimea in munca in cadrul unitatii respective, numarul acestora fiind stabilit prin CCM la nivel de unitate.
2. Salariul este cel trecut in c.i.m.
3. Angajatorii nu sunt obligati sa plateasca sporul de vechime daca acesta este inclus in salariul de baza. In acest caz, in c.i.m. sau c.c.m. la nivel de unitate trebuia sa se specifice asa ceva. In caz contra, daca nu este prevazut angajatorii sunt obligati sa.l plateasca.
In CIM este trecut-o o suma la rubrica ''salariu de baza lunar brut'' acesta avand de exemplu valoarea salariului minim pe economie,iar la rubrica ''alte elemente constitutive'' in dreptul: sporurii, indemnizatii, alte adaosurii, nu se afla trecut nimic.Asta inseamna ca nu este inclus in salariu de baza acest spor de vechime,nu?
Daca in CCM pe unitate nu este specificat nimic sau, mai rau, este specificat ca nu se acorda acest spor, atunci angajatii mai au acest drept?Vreau sa va spun ca patronul este englez si nu a luat in considerare niciodata legile romanesti considerandule incorecte.Sunt salariatii la aceasta firma care au si 14 ani vechime,eu am 11 ani vechime si nu sa pomenit niciodata in firma de acest spor de vechime.In luna martie 2009 a avut loc o concediere colectiva de aproximativ 30 de persoane si va spun sigur ca nu au primit nici un salariu compensatoriu.Ce se poate face atunci?Banuiesc ca se pot cere aceste salarii compensatorii prin instanta,dar sporul de vechime,daca am avut dreptul la el si nu sa dat,il putem cere in instanta doar pe ultimi 3 anii caci restul sa prescris?Instanta poate spune ca este vina salariatului ca nu la cerut la timp?Daca el ca angajator nu a respectat legiile si drepturile salariatilor,ce vina au acestia?Daca in CCM nu este specificat nr.de salarii compensatorii ,cum se va calcula nr.lor in functie de vechime?

multumesc mult

leonora
Intr-adevar, sporul de vechime se poate cere pe o perioada de cel mult 3 ani in urma ... instanta nu va putea face acea afirmatie ca angajatul este de vina ca nu si-a cerut drepturile.

Este cam greu de precizat cum vi se vor calcula salariile compensatorii daca nu este stipulat in CCM la nivel de unitate .... instanta poate obliga pe angajtor doar sa va acorde numarul minim de salarii compensatorii prevazut de CCM.
Multumesc frumos pentru raspunsurii.

leonora