Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Drepturile gravidei
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Drepturile gravidei

Buna seara! Am si eu o întrebare: unde pot depune o plângere daca nu mi se respecta la serviciu drepturile de gravida? Am anunțat de 2 saptamâni ca mi-a recomandat doctorul sa muncesc doar 6h/zi (începând de acum 2 sapt) si nimeni nu face nimic! Tot 8,5h/zi muncesc si nici macar nu vor sa-mi dea liber pe 30 nov si pe 1 dec, desi e liber de la stat.
OUG 96/2003
art.13
În baza recomandării medicului de familie, salariata gravidă care nu poate îndeplini durata normală de muncă din motive de sănătate, a sa sau a fătului său, are dreptul la reducerea cu o pătrime a duratei normale de muncă, cu menţinerea veniturilor salariale, suportate integral din fondul de salarii al angajatorului, potrivit reglementărilor legale.

Incălcarea dispoziţiilor prevăzute la art.13 se sanctioneaza cu amendă de la 5.000 lei la 10.000 lei.

Nerespectarea legilor si a altor acte normative care reglementeaza domeniul muncii, relatiile de munca, securitatea si sanatatea in munca poate fi sesizata Inspectoratului Teritorial de Munca si/sau Inspectiei Muncii.

Sesizarile pot fi transmise catre ITM (Inspectoratul Teritorial de Munca) prin:
- posta;
- e-mail;
- fax;
- inregistrate chiar la sediul institutiei.