Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Pot inchiria apartamentul tatalui meu decedat fara ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Pot inchiria apartamentul tatalui meu decedat fara dezbaterea succesiunii???

Buna ziua! Imi puteti spune va rog daca pot inchiria apartamentul tatalui mru decedat fara dezbaterea succesiunii?Mostenitori suntem eu si sora mea,am acceptat mostenirea la notar dar nu am dezbatut sucesiunea.Amandoi suntem de acord in privinta inchirierii.
De închiriat puteți închiria fiind moștenitori dar la administrația financiară e posibil sa aveti probleme cu înregistrarea contractului.
Imi puteti spune ce ar fi indicat sa fac pentru a reduce aceasta posibilitate?
Să dezbateți succesiunea cât mai curând.
Trebuie sa dezbateti succesiunea si in baza certificatului de mostenitor puteti incheia si inregistra contr.de inchiriere.