Forum Discuţii juridice Executare silită Procedura executare silita
Discuție deschisă în Executare silită

Procedura executare silita

Daca societatea care trebuie executata silit are sediul in tara iar debitorul este din Bucuresti, se alege un executor din Bucuresti sau din orasul respectiv?
Care sunt actele necesare pentru demararea executarii silite?
Se alege un executor judecatoresc din raza Curtii de Apel unde isi are sediul debitorul.
Se formuleaza cerere de executare silita la care se anexeaza inscrisurile care se doreste a fi puse in executare - mai multe detalii va poate oferi executorul pe care il veti alege,
Va multumesc.
Cu multa placere.
Pentru un debitor cu sediul in sectorul 1 si dosar de judecata incheiat la Tribunalul Bucuresti, cum se alege executorul? Institutiile publice au un regim special de alegere a Biroului de Executori (ex. procedura de achizitie) sau aceste servicii sunt exceptate de la legea achizitiilor publice si se aleg pur si simplu de pe tabloul executorilor.
Nu contează sectorul, ci raza Curții de Apel unde domiciliază debitorul.