Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Am primit prin corespondenta postala - cu confirmare ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Am primit prin corespondenta postala - cu confirmare de primire - un proces-verbal prin care mise comunica amenda contraventionala in cuantum de

Am primit prin corespondenta postala - cu confirmare de primire - un proces-verbal prin care mise comunica amenda contraventionala in cuantum de 500,00 lei si totodata posibilitatea de a contesta la judecatoria sectorului unde domiciliez respectiva amenda contraventionala.

Sincer, doresc sa platesc amenda cu pricina dar, o data procesul-verbal constata ca pana la receptionarea liui cu confirmare de primire nu am avut cunostinta de continutul recomandatei prin care s-a transmis acest p-v si totodata, daca puteti sa ma ajutati, in ce conditii pot achita doar jumatate din minimul amenzii si mai ales, unde se poate face aceasta plata a amenzii, in conditiile in care, in respectivul p-v nu apare locatia punctului de incasare, in cat timp beneficiez de facilitatea de a achita jumatate din amenda, toate aceste elemente nefiind specificate in p-v iar, agentul de politie(constator) nu s-a straduit sa-mi comunice toate aceste informatii, crezand poate ca am informatii in domeniu !

In speranta ca voi fi ajutat cu toate aceste informatii - ma aflu pentru prima oara in aceasta situatie ! -astept orice sfat care sa-mi fie util in aceasta speta !

Multumesc anticipat.
Termenele se calculeaza de la data primirii procesului verbal.
Aveti 48 de ore in care puteti achita 1/2 din amenda.
Aveti 15 zile in care puteti contestat acesta proces verbal de contraventie.
Plata se face la directia taxe si impozite din localitatea de domiciliu - va trebui sa prezentati procesul verbal impreuna cu plicul pentru a face dovada celor 48 de ore. In unele situatii se solicita copie de pe procesul verbal impreuna cu o copie de pe actul de identitate.