Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale cum sa scap ieftin de firma
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

cum sa scap ieftin de firma

Buna ziua.Am o problema si as dori sa ma ajutati daca se poate.In 2005 am infiintat o firma de care practic "am uitat" ,iar acum cateva zile am primit o citatie de la tribunal cum ca registrul comertului a cerut dizolvarea firmei .Mentionez ca, pe perioada celor 4 ani de cand am infiintat firma ,nu am avut activitate , nu am depus declaratie de suspendare si nici bilat .As dori sa-mi spuneti care este varianta cea mai ieftina sa scap de firma si in ce consta.Va multumesc anticipat.
Din cate am aflat si eu de la colegi, daca se ajunge la radiere, nu se mai platesc taxe si nici datoriile. Depinde de la caz la caz. Daca exista datorii la fisc, de exemplu, iar acesta se sesizeaza in cele 6 luni dupa inceperea dizolvarii, se numeste lichidator si fiscul nu permite radierea pana nu le platesti datoriile.
Ma gandesc ca pentru cineva care nu s-a preocupat de firma timp de 4 ani, nu a platit impozite, contabil, nu a fost "calcat" de controale si nu a platit amenzi, este ridicol sa se mai uite la cateva sute de lei. 150 lei, chiar 500 de lei, nu ar trebui sa fie niste sume...daca scapa definitiv de firma, cu atat mai mult cat se pare ca asta isi doreste.
legalpro a scris:

Din cate am aflat si eu de la colegi, daca se ajunge la radiere, nu se mai platesc taxe si nici datoriile. Depinde de la caz la caz. Daca exista datorii la fisc, de exemplu, iar acesta se sesizeaza in cele 6 luni dupa inceperea dizolvarii, se numeste lichidator si fiscul nu permite radierea pana nu le platesti datoriile.
Ma gandesc ca pentru cineva care nu s-a preocupat de firma timp de 4 ani, nu a platit impozite, contabil, nu a fost "calcat" de controale si nu a platit amenzi, este ridicol sa se mai uite la cateva sute de lei. 150 lei, chiar 500 de lei, nu ar trebui sa fie niste sume...daca scapa definitiv de firma, cu atat mai mult cat se pare ca asta isi doreste.
Cel mai bine pentru cei aflati in aceasta situatie, ar fi sa urmeze sfatul dnei avocat Mariana.C.
Daca statul ti-o dizolva de ce sa nu-l lasi sa faca treaba in locul tau? In felul asta ai scapat si de firma.

Nu trimiti la instanta nimic, nici o intampinare si gata "ai scapat ieftin de firma"!

Succes!
rekaalina a scris:

Buna ziua.Am o problema si as dori sa ma ajutati daca se poate.In 2005 am infiintat o firma de care practic "am uitat" ,iar acum cateva zile am primit o citatie de la tribunal cum ca registrul comertului a cerut dizolvarea firmei .Mentionez ca, pe perioada celor 4 ani de cand am infiintat firma ,nu am avut activitate , nu am depus declaratie de suspendare si nici bilat .As dori sa-mi spuneti care este varianta cea mai ieftina sa scap de firma si in ce consta.Va multumesc anticipat.

Asa cum corect ati remarcat, dosarul aflat pe rolul Tribunalului are ca obiect DIZOLVAREA societatii; aceasta nu presupune insa si radierea ei din Registrul Comertului, iar pana la momentul radierii aveti in continuare obligatia de a achita orice datorii ar avea firma, in primul rand cele catre bugetul de stat (aici incuzandu-se, evident, impozitul forfetar). Radierea se va dispune numai dupa ce se va face lichidarea. Cu alte cuvinte, veti fi nevoita sa angajati un lichidator.

Sau puteti depune acum bilanturile la ORC, mergeti la termen la Tribunal cu dovezile in acest sens si solicitati respingerea actiunii, dupa care veti putea proceda la dizolvarea voluntara a firmei, care se poate face si fara numirea unui lichidator. La fel de bine, ati putea incerca sa gasiti un cumparator pt firma.

Lorena Chirila, Avocat