Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Stalpi telecomunicatii
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Stalpi telecomunicatii

Buna seara.

In zona unde locuiesc eu (zona rurala), pentru buna functionare a serviciilor de telecomunicatii si pentru a nu spanzura cablurile la distanta foarte joase (2m), unele putand chiar fi atinse de oameni, ar fi necesara montarea de 2-3 stalpi.

Cine are obligatia de a amplasa stalpii respectivi?
Cornel Vasile a scris:

Vedeti daca exista prevazut in Normele Tehnice din 30 august 2017 privind amplasarea lucrărilor edilitare, a stâlpilor pentru instalaţii şi a pomilor în localităţile urbane şi rurale
[ link extern ]

Nu scrie nimic sau cel putin nu am vazut eu.
Exista vreo institutie a statului care are obligatia, cel putin, de indrumare pentru a putea rezolva problema aceasta? Prin mijloace legale, evident. Nu prin taierea cablurilor.