Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cum trebuie procedat pentru corectare salariu ?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cum trebuie procedat pentru corectare salariu ?

Buna dimineata !

Va rog frumos sa imi spuneti cum trebuie procedat in cazul urmator:
- colegul de la Resurse Umane a incadrat gresit in Noua Lege a salarizarii
si a gresit salariul de angajare ( a spus un salariu care nu este in Lege )
pentru un salariat care s-a angajat la data de 11.08.2017.
- ca sa indrepte gresela, colegul de la Resurse Umane
a facut un Referat in care a cerut:
1. - modificarea salariilor de baza,
incepand cu data de 01.11.2017 si pana la aceasta data recalcularea sumei
de la data angajarii salariatului
2. - emiterea unei Decizii si intocmirea unui Act aditional
prin care se va acorda noul salariu de baza pentru angajat.

În momentul de fa?ă, Codul muncii impune
încheierea de acte adi?ionale la contractele individuale de muncă,
atunci când apar schimbări ale salariului brut, înainte ca acestea să producă efecte.

Potrivit hotărârii de Guvern ce reglementează Revisal,
raportarea majorării salariului brut către Inspec?ia Muncii se face, de asemenea,
înainte ca schimbarea să se aplice efectiv.

Va rog frumos sa imi spuneti:

1. - colegul de la Resurse Umane a gresit cand a spus ca
de la data de 01.11.2017 se va face modificarea salariului ?

Trebuia cu data angajarii - 11.08.2017 ?
Adica trebuia sa ceara:
- modificarea salariilor de baza,
incepand cu data de 11.08.2017 si pana la aceasta data recalcularea sumei
de la data angajarii salariatului ?

2. - dar daca OUG nr. 53/2017 pentru modificarea si completarea Codului muncii spune ca:
Atunci când apar modificări contractuale, actele adi?ionale trebuie încheiate
înainte ca schimbările să se producă efectiv.
Acest text de lege se aplica si in cazul de fata ?
Adica, colegul de la Resurse Umane, pentru ca salariatului sa i se acorde
modificarea salariului incepand cu data de 01.11.2017
( adica sa se scrie exact suma corecta a salariului de baza )
trebuia sa se incheie un Act aditional nu acum,
ci inainte de data de 01.11.2017 ?
Iar acum se poate face un Act aditional pentru modificarea salariului angajatului
din data de 01.12.2017 ?

3. ? avand in vedere OUG 53/2017,
- la ce data trebuiesc emise Decizia si Actul aditional la CIM ?
- cu ce data se va face modificarea salariului in Decizie si Actul aditional la CIM ?
Cu data angajarii - 11.08.2017 ? sau
cu data de 01.12.2017, pentru ca
cele 2 acte trebuiesc facute inainte ca schimbarile să se producă efectiv ?

4. ? odata ce colegul de la Resurse Umane a gresit salariul de angajare
pentru salariatul care s-a angajat la data de 11.08.2017,
- ce ar fi trebuit sa ceara in Referat, colegul de la Resurse Umane ?
- de la ce data sa se faca modificarea salariului angajatului ?
- la ce data sa se emita Decizia si Actul aditional la CIM ?
- ce va trebui sa ceara colegul de la Resurse
pentru diferentele de bani, pe care noul angajat are dreptul ?
oanaportar, utilizator
1. Trebuie cu data angajarii - 11.08.2017 si nu cu alta data

Plus acordarea diferentei de salariu pana la data 31.10.2017 , intrucat salariul pe noimebrie se plateste in decembrie.

2. Este vorba despre o corectie a salariului ...chiar daca acum se face un Act aditional pentru modificarea salariului angajatului din 11.08.2017

Va rog frumos sa imi mai spuneti
daca va trebui sa se faca si Decizie interna ?
Se va emite Decizie pentru stabilirea corecta a salariului , care sa aiba la baza un referat prin care se aduce la cunostinta conducerii stabilirea gresita a salariului.
Va multumesc din tot sufletul !!!!!...