Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Evacuare - cat dureaza procedura de evacuare a unei ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Evacuare - cat dureaza procedura de evacuare a unei locuinte ocupate abuziv

Buna ziua,

Am cumparat o locuinta acum 3 ani cu drept de uzufruct viager al respectivului proprietar. Acum propietarul a decedat dar locuinta a fost ocupata abuziv de o ruda a decedatului.
Am acte de vanzare cumparare iar in cartea funciara figurez ca proprietar cu mentiunea ca vechiul proprietar are drept de uzufruct viager.
In contrctul de vanzare cumparare nu exista nici o clauza de intretinere sau alte obligatii.
Cum pot intra in posesia locuintei?
Daca ma adresez instantei pot optine daune pentru perioada in care nu am putut sa folosesc locuinta?
Pot sa intru in locuinta si sa scot afara toate bunurile pe care le gasesec (si sa montez o noua usa?)
Buna ziua,

pot fi incercate doua cai : actiune de evacuare la instanta; probabil ca procesul va dura 5-6 luni iar executarea silita inca 2 luni;
pentru perioada in care nu va veti putea folosi locuinta puteti cere despagubiri - asa numita "lipsa de folosinta".

puteti sesiza si sectia de politie din apropiere aratand ca respectiva persoana a intrat fara drept in locuinta proprietatea dvs;

Avocat Boncu
Boncu Constantin, Avocat