avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 116 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Evacuare - cat dureaza procedura de evacuare a unei ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Evacuare - cat dureaza procedura de evacuare a unei locuinte ocupate abuziv

Buna ziua,

Am cumparat o locuinta acum 3 ani cu drept de uzufruct viager al respectivului proprietar. Acum propietarul a decedat dar locuinta a fost ocupata abuziv de o ruda a decedatului.
Am acte de vanzare cumparare iar in cartea funciara figurez ca proprietar cu mentiunea ca vechiul proprietar are drept de uzufruct viager.
In contrctul de vanzare cumparare nu exista nici o clauza de intretinere sau alte obligatii.
Cum pot intra in posesia locuintei?
Daca ma adresez instantei pot optine daune pentru perioada in care nu am putut sa folosesc locuinta?
Pot sa intru in locuinta si sa scot afara toate bunurile pe care le gasesec (si sa montez o noua usa?)
Cel mai recent răspuns: Boncu Constantin , Avocat 19:54, 10 Octombrie 2009
Buna ziua,

pot fi incercate doua cai : actiune de evacuare la instanta; probabil ca procesul va dura 5-6 luni iar executarea silita inca 2 luni;
pentru perioada in care nu va veti putea folosi locuinta puteti cere despagubiri - asa numita "lipsa de folosinta".

puteti sesiza si sectia de politie din apropiere aratand ca respectiva persoana a intrat fara drept in locuinta proprietatea dvs;

Avocat Boncu
Ultima modificare: Sâmbătă, 10 Octombrie 2009
Boncu Constantin, Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Apartament ocupat abuziv - apartamentul a fors cumparat cu drept de uzufruct gusu gusu Buna ziua, Am cumparat o locuinta acum 3 ani cu drept de uzufruct viager al respectivului proprietar. Acum propietarul a decedat dar locuinta a fost ocupata ... (vezi toată discuția)
Drept de habitatie ion luca c ion luca c Tatal meu a cumparat impreuna cu a doua lui sotie un apartament pe numele meu si cu drept de habitatie al lor pana la sfarsitul vietii. Nu sunt alte clauze ... (vezi toată discuția)
Evacuare concubinul mamei cocomir cocomir Va rog cu ceva sugestii si cum ar trebui sa procedez. Sunt propietarul unui imobil dobandit prin contract de vanzare cumparare in anul 2000. In anul 2002 am ... (vezi toată discuția)