avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1024 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... furt din masina
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

furt din masina

Am o mare problema ,daca se poate sa ma ajutati cu un sfat ceva.Lucrez in domneiul vanzarilor ,mai exact sunt agent vanzari in regim vansell aseara mi sa furat din masina marfa in valoare de 15000 lei.ce mi se poate intampla mie ?adica firma imi poate imputa toata valoarea asta?precizez ca marfa nu a fost asigurata.am mers la politie si mi sa spus sa revin maine dimineata cu masina pentru amprente.practic mie nu mi sa spart masina sau fortat am lasat cheile pe masa in clubul in care eram ,probabil mi sa luat marfa si au adus cheile inapoi.fara ca eu sa observ.Firma ma poate acuza de ceva?sa ma dea in judecata?
Cel mai recent răspuns: pop sorin , utilizator 16:58, 13 Octombrie 2009
va multumesc frumos pentru ajutorul dat.am prins hoti,au recunoscut,acum mai este problema recuperari banilor ca bunurile au fost vandute.Dar ca intrebare daca nu au de unde sa plateasca care ar fi pedeapsa lor pentru furt?si daca ei au recunoscut ca au luat marfa,firma imi mai poate imputa contravaloarea ei,daca cei in cauza nu au de unde sa plateasca?
Da, firma va poaate imputa contravaloarea marfii, si probabil ca asa va fi, iar dvs. , ulterior, va veti indrepta impotriva hotilor penntru a va recupera banii. Pedeapsa pentru furt este inchisoarea de la 1 la 12 ani, doar ca aici avem un furt calificat, asa incat pedeapsa este intre 3 si 15 ani.
Se poate retine de catre firma unde lucrati culpa dvs., avand in vedere situatia prezentata, asa ca va trebui sa achitati contravaloarea prejudiciului...ar fi ideal sa se identifice persoana/persoanele vinovate si sa se recupereze prejudiciul...insa, mai complicat! Se poate de asemenea sa fiti chiar dvs. incriminat in calitate de complice sau poate chiar autor. Apelati cat mai repede la un avocat!
ovi_18 a scris:

va multumesc frumos pentru ajutorul dat.am prins hoti,au recunoscut,acum mai este problema recuperari banilor ca bunurile au fost vandute.Dar ca intrebare daca nu au de unde sa plateasca care ar fi pedeapsa lor pentru furt?si daca ei au recunoscut ca au luat marfa,firma imi mai poate imputa contravaloarea ei,daca cei in cauza nu au de unde sa plateasca?


Daca recuperau bunurile aveati noroc.
Asa, sunteti bun de plata daca ati avut vreo culpa.
Va trebuie avocat sa vada clar despre ce e vorba.
Care este valoarea prejudiciului?

avocat Claudiu Lascoschi
Este normal ca firma sa va imput contravaloarea marfii. poate sa va cuze si de neglijenta in serviciu. Ulterior, va puteti indrepta impotriva hotilor penntru a va recupera suma de 15.000 lei.
Suces!

Alte discuții în legătură

Mi s-a furat masina, ce pot sa fac ? bogdan_Asdasd bogdan_Asdasd Acum aproximativ o saptamana mi s-a furat masina din fata blocului. Politia a recuperat-o astazi si a gasit si unul dintre hoti. Ce ma sfatuiti sa fac in ... (vezi toată discuția)
Despagubire asigurare pt furt suciu florin suciu florin Buna! Lucrez la o firma de distributie, iar acuma in weekend mi s-a furat marfa din masina de servici. Autoturismul are asigurare si pt marfa din ea, ... (vezi toată discuția)
Furt din gestiune vasile cel mare vasile cel mare Mi s-a furat un laptop din gestiune, cu ancheta la Politie si autor necunoscut. Contabilitatea vrea sa imi retina pe salar costul laptop-ului. Este corect? (vezi toată discuția)