Forum Discuţii juridice Executare silită Este abuz?
Discuție deschisă în Executare silită

Este abuz?

Buna ziua,
in urma unui intre imprumut intre persoane fiice, purtator de dobanda, cu gaj imobil, s-a ajunj la executare silita, la care se face contestatie si se obtine suspendarea provizorie a executarii silite. Pe parcursul procesului, pe baza unei grefe, executorul judecatoresc organizeaza licitatie, nu se prezinta nimeni doua dati, a treia data se adjudeca si se face proces verbal de adjudecare, suspendarea are inca efect, executorul merge mai departe si intocmeste titlu de adjudecare si in ciuda faptului ca executarea provizorie este activa inregistreaza la cadastru imobilul pe noul proprietar.
Este normal si legal cum actioneaza executorul si daca nu, cum ii pot fi stopate actiunile? Multumesc
Cand ati vazut ca se merge mai departe cu executarea silita nu ati facut contestatie si nu l-ati anuntat pe executor ca s-a suspendat executarea???
pe baza unei grefe,
Ce scria in grefa respectiva?
S-a anuntat executorul, bineinteles, S-a facut contestatie si s-a mentinut suspendarea si merge mai departe.
faceti si plangere impotriva refuzului executorului judecatoresc si reclamati-l si la UNEJ (Uniunea Națională a Executorilor Judecătorești ).Evident este un abuz.
prepeleac, utilizator
Multumesc mult!