Forum Discuţii juridice Executare silită Evacuare din apartament
Discuție deschisă în Executare silită

Evacuare din apartament

Bună ziua
Vă rog mult poate mă ajută cineva cu un răspuns la urmatoarea problemă :
Apartamentul meu a fost scos la licitație de executorul judecătoresc . După mai multe termene de licitație s-a adjudecat unui ofertant . Eu am contestat în termen de 15 zile procesul verbal de licitație și am cerut și suspendarea executării silite până se va da soluția la contestația mea . Am plătit cauțiunea stabilită de instanță și am primit hotărârea de suspendare a executării silite . Dar ofertantul a achitat toată suma către exrcutor și acesta a făcut deja demersurile pt distribuirea sumei către debitori . Întrebarea mea este următoarea : Dacă s-a dat hotărâre de suspendare , nu se oprește procedura de executare și evacuare ? Voi primi totuși un ordin de evacuare ? Nu ar trebui ca executorul să aștepte să se judece contestația mea ? Vă rog mult poate știe cineva care sunt procedurile și dacă voi primi ordin de evacuare , ce ar trebui să fac ? Vă mulțumesc anticipat .
Este problema birocratica
Daca instanta a dispus suspendarea executarii silite,pe cale de consecinta executorul era obligat in baza hotararii instantei sa dispuna suspendarea provizorie a executarii silite
Mulțumesc pt răspuns . Deci , dacă primesc ordin de evacuare , ce ar trebui să fac ?
Care este termenul de contestatie a licitatiei,? Ce motive?
Cum ati formulat contestatia?

Soso 1313 a scris:

Bună ziua
Vă rog mult poate mă ajută cineva cu un răspuns la urmatoarea problemă :
Apartamentul meu a fost scos la licitație de executorul judecătoresc . După mai multe termene de licitație s-a adjudecat unui ofertant . Eu am contestat în termen de 15 zile procesul verbal de licitație și am cerut și suspendarea executării silite până se va da soluția la contestația mea . Am plătit cauțiunea stabilită de instanță și am primit hotărârea de suspendare a executării silite . Dar ofertantul a achitat toată suma către exrcutor și acesta a făcut deja demersurile pt distribuirea sumei către debitori . Întrebarea mea este următoarea : Dacă s-a dat hotărâre de suspendare , nu se oprește procedura de executare și evacuare ? Voi primi totuși un ordin de evacuare ? Nu ar trebui ca executorul să aștepte să se judece contestația mea ? Vă rog mult poate știe cineva care sunt procedurile și dacă voi primi ordin de evacuare , ce ar trebui să fac ? Vă mulțumesc anticipat .