avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 921 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Evacuare din apartament
Discuție deschisă în Executare silită

Evacuare din apartament

Bună ziua
Vă rog mult poate mă ajută cineva cu un răspuns la urmatoarea problemă :
Apartamentul meu a fost scos la licitație de executorul judecătoresc . După mai multe termene de licitație s-a adjudecat unui ofertant . Eu am contestat în termen de 15 zile procesul verbal de licitație și am cerut și suspendarea executării silite până se va da soluția la contestația mea . Am plătit cauțiunea stabilită de instanță și am primit hotărârea de suspendare a executării silite . Dar ofertantul a achitat toată suma către exrcutor și acesta a făcut deja demersurile pt distribuirea sumei către debitori . Întrebarea mea este următoarea : Dacă s-a dat hotărâre de suspendare , nu se oprește procedura de executare și evacuare ? Voi primi totuși un ordin de evacuare ? Nu ar trebui ca executorul să aștepte să se judece contestația mea ? Vă rog mult poate știe cineva care sunt procedurile și dacă voi primi ordin de evacuare , ce ar trebui să fac ? Vă mulțumesc anticipat .
Cel mai recent răspuns: Macarony , utilizator 22:00, 19 Martie 2018
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Este problema birocratica
Daca instanta a dispus suspendarea executarii silite,pe cale de consecinta executorul era obligat in baza hotararii instantei sa dispuna suspendarea provizorie a executarii silite
Mulțumesc pt răspuns . Deci , dacă primesc ordin de evacuare , ce ar trebui să fac ?
Care este termenul de contestatie a licitatiei,? Ce motive?
Cum ati formulat contestatia?

Soso 1313 a scris:

Bună ziua
Vă rog mult poate mă ajută cineva cu un răspuns la urmatoarea problemă :
Apartamentul meu a fost scos la licitație de executorul judecătoresc . După mai multe termene de licitație s-a adjudecat unui ofertant . Eu am contestat în termen de 15 zile procesul verbal de licitație și am cerut și suspendarea executării silite până se va da soluția la contestația mea . Am plătit cauțiunea stabilită de instanță și am primit hotărârea de suspendare a executării silite . Dar ofertantul a achitat toată suma către exrcutor și acesta a făcut deja demersurile pt distribuirea sumei către debitori . Întrebarea mea este următoarea : Dacă s-a dat hotărâre de suspendare , nu se oprește procedura de executare și evacuare ? Voi primi totuși un ordin de evacuare ? Nu ar trebui ca executorul să aștepte să se judece contestația mea ? Vă rog mult poate știe cineva care sunt procedurile și dacă voi primi ordin de evacuare , ce ar trebui să fac ? Vă mulțumesc anticipat .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Restituire cautiune andrei8 andrei8 Am initiat contestatie la executare .Am facut o cerere de suspendare provizorie a executarii , la care am achitat cautiunea de 10%, care mi s-a respins din ... (vezi toată discuția)
Experienta mea cu cumpararea de imobile aflate in executari silite, si cand oare vor inceta sa reprezinte practic un camp minat si foarte riscant? vioricaw vioricaw In ultimii 2 ani am participat la mai multe licitatii publice pentru apartamente scoase la vanzare in urma unor executari silite realizate de executori ... (vezi toată discuția)
Executare imobil ipotecat in favoarea bancii- se pot evacua si tertele persoane care au domicilul la acea adresa conform ci? solutii amanare evacuare. cristinaanghel cristinaanghel Buna seara, Va rog sa ma ajutati si pe mine cu un raspuns in ceea ce priveste urmatoarea problema: Clientul X a luat un credit, si a ipotecat cu ... (vezi toată discuția)