Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Modificarea statutului asociatiei de proprietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Modificarea statutului asociatiei de proprietari

O asociație de proprietari compusa din 30 de membri, de pe doua scări alăturate, prin adunare generala, cu votul mai mare de doua treimi a hotărât sa se dividă în sensul ca fiecare scara sa se constituie în asociație separata, respectiv scara A sa rămână cu toate documentele de înființare inițiale si modificarea prin adunare generala și scara B sa își constituie alta asociație. In urma votului, scara care avea și președintele a încercat de urgenta ruperea efectiva, atât din punct de vedere al contractelor semnate cat și al înființării noii asociații pentru scara vecina. Sunt pe scara care trebuie sa își înființeze propria asociație și datorita lipsei persoanelor care pot înțelege și aplica legislația în vigoare am fost desemnat președinte cu rolul de a înființa noua asociație. Toate bune, am făcut statutul, acordul de asociere și urmează sa depun actele pentru înființare. Am solicitat președintelui fostei asociații acordul de asociere inițial pentru ambele scări și statutul și a fost foarte secretos și nu am certitudinea ca este corecta procedura. Convingerea mea și totodată și întrebarea este următoarea: dpdv juridic prima asociație este necesar sa se dizolve și concomitent înființate doua asociații distincte, pentru faptul ca proprietari de la scara B ce urmează sa se înființeze ca asociație sunt și membrii fondatori și statutari al primei asociații (vor apărea în doua asociații diferite ca membrii fondatori). Președintele vechi este foarte grăbit sa scape de scara B, dar nu cred ca este legal prin rămânerea vechii asociații înregistrate inițial pentru ambele scări și modificate prin adunare generala și înființarea a încă uneia cu membrii fondatori ce se regăsesc și în constituirea primei asociații. Doresc o buna informare a vecinilor și procedura legala astfel încât sa nu avem probleme cu justiția!
In astfel de situatii cand se doreste divizarea unei asociatii de proprietari,reprezentantii legali ai acestora urmeaza sa perfecteze formalitatile birocratice
Urmeaza ca sa fie depus copie dupa hotararea adunari generale care a hotarat infiintarea noii asociatii de proprietari,care implica retragererea acelor proprietari care in trecut au inteles sa infiinteze prima asociatie de proprietari
Nu este necesar ca prima asociatie de proprietari sa se dizolve,aceasta urmand sa isi desfasoare obiectul de activitate cu un numar micsorat de membrii proprietari
Mulțumesc frumos!