Forum Discuţii juridice Executare silită De unde obține un executor judecătoresc informații ...
Discuție deschisă în Executare silită

De unde obține un executor judecătoresc informații despre angajatorul, veniturile și conturile debitorului?

Buna seara. De unde obtine un executor judecatoresc informatii despre conturile bancare? dar despe angajator ? dar despre venituri. Multumesc frumos.
Manuela Rășină, administrator
Executorii judecatoresti au dreptul de a solicita informatii de la banci, asa afla unde aveti conturi deschise. Cuantumul veniturilor nu le cunosc executorii , e treaba bancilor sa retina lunar 1/3 sau 1/3 din veniturile ce intra in cont
Buna ziua

Deci sa inteleg ca domnul executor trimite 37 de adrese la banci sa intrebe daca Ionescu are cont. Banca raspunde ca nu / da. Dupa aceea trimite adresa de poprire. Interesant. Multumesc frumos.
Da, așa procedează executorii pentru aflarea conturilor bancare.
Se trimit adrese și la ANAF să afle ce venituri aveți din salarii, chirii și dividende,
Apoi la Primărie la impozite și taxe, să afle ce și câte imobile aveți, câte mașini auto, tractoare, utilaje, terenuri....
Nu cred ca in orasul in care aveti domiciliul aveti 37 de banci (poate in Bucuresti)
De ce sa nu fie?