Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Pot calatori cu buletinul dupa casatorie?
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Pot calatori cu buletinul dupa casatorie?

Buna seara, sper sa fie cineva aici care imi poate da un raspuns. Ma-m casatorit in decembrie 2015 dar pana in momentul de fata nu mi-am schimbat niciun document, am facut pasaport temporar anul trecut in octombrie si totul a fost ok, acum mia expirat pasaportul si imi expira si buletinul pe 19 decembrie, eu pe intai decembrie merg in tara dar nu ca sa imi schimb actele ci ca sa bag divort. Intrebarea mea este daca merg in tara ma pot intorce inapoi cu accelasi buletin find inca valabil sau ma gaseste in baza de date la frontiera? Sau pot face pasaport provizoriu fara sa imi schimb numele? Multumesc anticipat
gi-jane2, moderator
Buna seara,
Nu veti putea depune cererea de divort cu buletinul ramas pe numele de domnisoara.
Despre restul ....
Cererea de divort nu se judeca pe loc asa caaaaa ... nu vad cum plecati asa usor.
Va sfatuiesc sa va schimbati Cartea de Identitate, sa formulati cererea de divort, sa formulati o imputernicire speciala la un notar si abia pe urma sa plecati.
Gabriel Klein Kiritescu, utilizator