Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... polita de asigurare de viata
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

polita de asigurare de viata

Buna ziua! Am un contract de credit incheiat pe o perioada de 5 ani, insotit de o polita de asigurare de viata pt beneficiarii de credite. Beneficiara creditului a decedat anul trecut, iar acum succesorii vor sa li se plateasca aceasta polita. Ce trebuie sa facem?
Florentina Mihaela a scris:

Pot vorbi in cunostinta de cauza, deoarece am avut si eu o problema asemanatoare, tot cu un credit de nevoi personale pe 5 ani.
Asigurarea a fost incheiata de banca, in momentul acordarii creditului, fara a negocia conditiile de acordare a despagubirilor. Si prevedea plata despagubirilor doar in cazul decesului titularului creditului intr-un accident de masina.

Banca nu incheie asigurari ci eventual asiguratorii colaboratori ai bancii.
Banca nu poate sa se lase descoperita privind creditul, acceptand despagubirea numai in caz de deces din accident auto.De fapt nu exista pe piata un asemenea produs de asigurari.Acest risc se asigura in mod singular,exclusiv numai prin asigurarile CASCO -clauza accidente persoane.