Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... autoritate de lucru judecat
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

autoritate de lucru judecat

Daca mi s-a respins o cerere de valoare redusa ca nedovedita (nu am depus factura), iar acum deschid o actiune in raspundere contractuala se poate cere autoritate de lucru judecat?
Poate ar fi fost bine sa faceti apel si sa aratati acel inscris in conditiile art. 470 al.4 din CPC.
In ce priveste hotararea de judecata data in procedura cererilor cu valoare redusa, luand in considerare prevederile art. 430 al.4 din CPC, daca devine definitiva, prin neapelare capata autoritate de lucru judecat.
Numai ordonantele de plata pronuntate de instanta de judecata in
conditiile art.1014-1025 CPC, nu constituie autoritate de lucru judecat
Nu am facut apel. Dar tinand cont ca cererea de valoare redusa e intemeiata pe art. 1029, iar actiunea in raspundere contractuala pe art. 1350, consier ca este si alt obiect si alt temei juridic.
Pentru ca sa existe identitate de de obiect intre cele doua actiuni este suficient sa rezulte ca scopul final urmarit de reclamant este acelasi in ambele litigii
-Citat din Decizia Curtii Supreme de Justitie nr. 1345/2001