Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Executare silita
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Executare silita

Buna seara,am un credit de nevoi personale pe care din diferite motive nu L-am mai putut plăti.Am primit o somație ca voi avea poprire pe conturi,întrebarea mea este Dc pot stabili o înțelegere cu executorul pt a plăti,mi am schimbat locul de munca de curând și nu as vrea sa ajungă somația acolo
Intelegerea trebuie sa o faceti cu creditorul .Numai creditorul decide daca este de acord sa accepte intelegerea pe care o propuneti sau va continua executarea silita.
Deci trebuie sa merg la banca nu sa discut cu executorul?Multumesc
Da. Creditorul este cel care decide daca accepta intelegerea dvs. Daca accepta intelegerea propusa se va incheia o conventie de plata a debitului in conditiile solicitate/convenite cu dvs. Prin conventie veti solicita creditorului sa ceara executorului judecatoresc fie suspendarea executarii silite fie incetarea acesteia, rugand sa va comunice o copie inregistrata la executor a acestui demers.
Vedeti si art. 700 si urmatoarele din Codul de procedura civila
Mihail Cazacioc, Consilier juridic
Va multumesc frumos,o zi buna!